Boske brži nego Mirko u Briselu

Prethodni najbrži gol djelo je Mirka Vučinića, koji je pogodio protiv Belgije u 5. minutu
4 komentar(a)
Crna Gora - Gana, Foto: Savo Prelević
Ažurirano: 07.03.2014. 09:08h

Gol Dejana Damjanovića u 56. sekundi protiv Gane, nakon penala dosuđenog u 12. sekundi, najbrži je od ukupno 73 koje je fudbalska reprezentacija postigla u dosadašnjih 56 mečeva, računajući prijateljske i kvalifikacione utakmice.

Dosadašnji rekord po brzini postizanja gola u crnogorskoj reprezentaciji držao je Mirko Vučinić, koji na gostovanju Belgiji u Briselu u prijateljskom meču maja 2012. godine, pogodio mrežu „crvenih đavola“ u 5. minutu.

„Sokoli“, inače, nisu baš ubojiti na početku mečeva, jer su u razdoblju od 1. do 10. minuta mreže protivnika tresli samo četiri puta. Osim pomenutih golova Damjanovića i Vučinića, Stevan Jovetić je septembra 2009. pogodio protiv Bugarske u Sofiji u 8. minutu (poraz 4:1 u kvalifikacijama), baš kao i Igor Burzanović u prijateljskom meču sa Norveškom u Podgorici godinu i po ranije (8. minut u pobjedi 3:1).

Statistika govori da se napad crnogorske reprezentacije zahuktava kako se odvija meč - u periodu od 10. do 20. minuta „sokoli“ su dali šest golova, od 20. do 30. sedam, isto toliko od 30. do 40. minuta, da bi od 40. do 50. minuta 10 puta pogađali mrežu rivala. Vrhunac su periodi od 60. do 70. i od 70. do 80, kada su se protivničke mreže tresle po 11 puta.

Skraćeno na petominutne periode, dolazi se do podatka da je crnogorska reprezentacija najefikasnija u u finišu prvog poluvremena, od 40. minuta do zvižduka sudije koji označava pauzu.

„Sokoli“ su u tom periodu postigli čak devet golova od ukupno 73. Neki od najvažnijih su gol Damjanovića Ukrajincima u velikoj pobjedi protiv u Kijevu oktobra 2012, gol Vučinića za preokret protiv Poljske u Podgorici u nadoknadi prvog dijela mjesec ranije, ili izjednačujući pogodak Zverotića protiv Engleza kod kuće oktobra 2011.

Dvostruko manje efikasni „sokoli“ su u posljednjih pet minuta utakmice (pet golova) a pogotke za remi ili pobjedu u foto-finišu dali su samo Andrija Delibašić u čuvenom remiju protiv Engleza (2:2), Simon Vukčević u pobjedi u prijateljskom meču sa Uzbekistanom (90. minut za 1:0), baš kao i Jovetić protiv Islanda (2:1 u 87. minutu).

To ipak ne znači da napad crnogorskog tima pada u finišu utakmica, jer je upravo period od 75. do 90. minuta (ako se utakmica podijeli na šest djelova) omiljeni za Damjanovića i drugove.

Tada je postignuto čak 17 golova, a neki od najvažnijih su Vučinićev protiv Moldavije u Kišinjevu u 78. ili baš Damjanovićev protiv Engleske u Podgorici u 76. minutu.

Slijedi period od 30. do 45. minuta (16 golova), pa 60-75 (14 golova), do početnog (1-15) kada je postignuto sedam golova.

Podijeljeno na poluvremena, Crna Gora je efikasnija u nastavku, u kojem je dala 40 golova, za razliku od 33 u prvih 45 minuta.