Gruzija pred prvom promocijom na EURO

6231 pregleda 1 komentar(a)
Zivzivadze je junak pobjde Gruzije, Foto: REUTERS

Gruzija je prvi finalista kvalifikacija za EURO 2024 u Njemačkoj, pošto je u polufinalu slavila protiv Luksemburga sa 2:0.

Junak pobjede bio je napadač Karlsruea Budu Zivzivadze, ali i golman Valensije Georgi Mamardašvili.

Zbog žutih kartona dobijenih zbog prigovora u dvije posljednje utakmice kvalifikacija, Španije i Škotske, za Gruziju nije igrao najbolji igrač, Hviča Kvarachelija, ali se domaća ekipa izborila i bez njega - uz dosta sreće!

Nakon gola Zivzivadzea u 40. minutu, gosti su bili opasniji rival na Dinamo areni u Tbilisiju. Došli su i do izjednačenja preko Rodrigesa u 53. minutu, ali je nakon dugotrajnog vijećanja u VAR sobi gol poništen - kontri za gol prethdoio je faul za crveni karton!

Igrači Luksemburga su burno protestovali, Rodriges je dobio žuti a isključen je defanzivac Maksim Šano.

To je Zivzivadze iskoristio da u 63. minutu novim golom riješi meč.

Gruzija u finalu kavlifkacije igraće protiv boljeg iz utakmice Grčke i Kazahstana.

Preostale su još tri karte za Njemačku, večeras od 20,45 sati BiH u polufinalu dočekuje Ukrajinu, Izrael - Island, Vels igra sa Finskom a Poljska sa Estonijom.