Bili u ponoru, preokrenuli i nestali

Budućnost Voli izgubila i drugi meč finala ABA lige od Crvene zvezde (85:79), iako je sa minus 20 došla do plus devet u 34. minutu. Melvin Edžim opet tragičar, fenomenalno izdanje Danila Nikolića bilo uzaludno

24329 pregleda 44 reakcija 44 komentar(a)

Kao i prije dvije godine, košarkaši Budućnost Volija se iz Beograda vraćaju bez brejka, sa minusom 0:2 u finalu ABA lige.

Tada nisu imali zbog čega da žale, jer su se izabranici Milana Tomića poigravali na obje utakmice sa timom koji je vodio Jasmin Repeša, ali će večerašnji poraz dugo, dugo proganjati „plave”.

Osim ukoliko urade ono što je u ABA ligi do sada uspjelo samo Cedeviti upravo protiv „plavih” u polufinalu 2015. godine - da od 0:2 stignu do 3:2.

Izabranici Dejana Milojevića su priredili nezaboravan preokret, sa minus 20 stigli do plus devet, a onda su nestali sa terena kada je bilo najvažnije.

Šef stručnog štaba i njegovi saradnici moraće da protumače sve nerezonske poteze svojih igrača u završnih šest minuta, pogotovo momaka koji su dovedeni da prave razliku, i za to više nego dobro plaćeni - Melvina Edžima, Vilija Rida i Džastina Kobsa. Nažalost, opet su je pravili u korist rivala...

OČAJAN START

Milojević je meč počeo sa Edžimom na poziciji „četvorke”, a u startnoj postavi su bili i Kobs, Fedor Žugić, Suad Šehović i Rid. Igra nije ličila ni na šta, pa je već u 3. minutu Lendri Noko zakucao za 10:1.

Žugić je vrlo brzo završio nastup, a Zvezda na krilima navijača letjela i na dva i po minuta do kraja 1. četvrtine stekla ogromnih plus 15 (25:10).

Danilo Nikolić je sa pet poena smanjio razliku, ali nije imao pomoć saigrača, pa su Beograđani u 12. minutu imali čak 20 razlike - 37:17.

Nikolić novom trojkom, Edžim horogom i Amedeo dela Vale sa tri bacanja su kreirali seriju 8:0 za 37:25, potom je krilni centar „plavih” pogodio i treći put iza linije 6,75 za 43:33, ali je Noko košem i dodatnim bacanjem povisio na 55:38.

Tada je Kobs uradio prvu dobru, nakon mnogo loših stvari - kompletirao je 2+1 za 55:41 na poluvremenu.

ČETVRTINA IZ SNOVA, NIKOLIĆEVA NOĆ ZA PAMĆENJE

Niko, vjerovatno, tada nije smio ni da pomisli šta će se dešavati u 3. četvrtini. Budućnost je već u 26. minutu, nakon ukradene lopte i polaganja Nikole Ivanovića izjednačila na 59:59, ali tu nije bio kraj.

Naprotiv - ređali su se koševila Edžima, Rida i Kobsa, da bi Nikolić pogodio svoju šestu trojku iz isto toliko pokušaja za 70:61 u 30. minutu!

Crvena zvezda - Budućnost

STRANCI UPROPASTILI SVE

Na početku posljednje četvrtine obje ekipe su se mučile u napadu, pa je vatrena beogradska publika ućutala, jer vjerovatno niko više nije vjerovao u preokret nakon svega 12 poena njihovih pulena za 14 minuta nastavka.

Još kada je Rid iz kontre zakucao za 74:65 i vratio rekordnih plus devet, činilo se da je sve gotovo, ali je Edžim opet pokazao da nije igrač za velike utakmice.

U pretjeranoj želji da bude glavni i u odbrani i u napadu, napravio je dva naivna faula i korake, a završio je utakmicu petim prekršajem kojim je poslao Ognjena Dobrića da puca tri slobodna bacanja.

I pogodio ih je za 74:74, a potom je Marko Simonović povisio na 78:74 i zaokružio seriju 13:0.

Kobs je smanjio polaganjem, a Ivanović sjajnom trojkom iz driblinga vratio prednost minut i 20 sekundi prije kraja (79:78).

Nažalost, Petar Popović je loše branio Dobrića, koji je vratio trojku, potom je Rid izgubio loptu, a Džordan Lojd sa penala bio precizan za 83:79.

Na 35 sekundi do kraja, Milojević je uzeo tajm-aut i nacrtao akciju za Nikolića, koji je odmah iz ćoška pokušao da pogodi trojku i vrati neizvjesnot. Nažalost, prvi put je promašio i time su otišle sve nade...

Treća utakmica finala je u subotu u „Morači”, eventualna četvrta u ponedjeljak. Majstorica, ako je bude, igrala bi se narednog petka u Beogradu.

CRVENA ZVEZDA - BUDUĆNOST VOLI 85:79 (30:17, 25:24, 8:29, 22:9)

Beograd - Dvorana „Aleksandar Nikolić”. Gledalaca: 2.000. Sudije; Belošević (Srbija), Koljenšić (Crna Gora), Nedović (Slovenija).

Crvena zvezda: HOL 2, LOJD 16 (8-7), Uskoković 3, Davidovac 6 (1-0), LAZIĆ 2, Rit, Radanov, Dobrić 27 (9-9), SIMONOVIĆ 10 (4-4), Jagodić-Kuridža, Kuzmić 4, NOKO 15 (5-5).

Budućnost Voli: KOBS 14 (6-5), Ivanović 12 (3-3), EDŽIM 12 (4-4), ŠEHOVIĆ, D. Nikolić 26 (2-2), Apić, Mitrović, Dela Vale 5 (3-3), Z. Nikolić, Popović, RID 10 (6-4), ŽUGIĆ.