Litvanci u posljednjoj četvrtini "nestali" sa terena, Španija prvak Evrope

Španija osvojila Evropsko prvenstvo za mlade košarkaše

8754 pregleda 3 komentar(a)

Mladi košarkaši Španije novi su šampioni Evrope - "furija" je večeras u finalu Evropskog prvenstva savladala Litvaniju 69:61 u "Bemax areni" i titulom krunisala turnir na kojem je zabilježila sve pobjede.

Litvanci su očajno odigrali posljednju četvrtinu u kojoj su postigli samo šest poena i potpuno zasluženo izgubili. Poslije tri četvrtine bilo je 55:55, a onda je Dominges sa sedam vezanih poena na startu četvrte četvrtine odveo Špance na 62:55. Litvanija je poslije četiri minuta postigle prve poene u posljednjoj dionici, potom nakon poena Marčuljonisa tri minuta i 19 sekundi prije kraja uspjela da se približi na poen zaostatka (62:61), ali više nijednom nije postigla poene.

Početak meča protekao je u potpunoj dominaciji Španaca. Poveli su 10:2, potom napravili seriju 12:0 i već u prvoj četvrtini stekli dvocifrenu prednost (22:10).

Nakon poena Domingesa u drugoj četvrtini bilo je maksimalnih plus 14 za nove evropske šampione - 38:24. Ali, tada se razigrala Litvanija, serijom 9:0 prišla na 38:33 i poslije 20 minuta imala pet poena minusa - 42:37.

U drugom poluvremenu Litvanci stižu i do prednosti 45:42, da bi nakon trojke Stenionisa imali i maksimalnih četiri poena viška - 48:44. Španci su odgovorili, pa su poslije 30 minuta obje selekcije bile izjednačene (55:55), da bi u posljednjih 10 minuta Litvanci "nestali" sa terena.

Najefikasniji kod Španaca bio je Dominges sa 17 poena. Sančes je ubacio 13, a Nunjes 11.

Kod Litvanaca je najbolji bio Rubstavičus sa 15 poena.