Ferstapen: Ovo nije sport, ovo nije Formula 1

Holanđanin u Džedi završio na 2. mjestu, ali je nakon trke bio ljut

10553 pregleda 5 komentar(a)
Ferstapen, Foto: Reuters

Vozač Red Bula, Maks Ferstapen bio je ljut nakon večerašnje trke u Džedi na Velikoj nagradi Saudijske Arabije.

Ferstapen je do finiša vodio, ali je na kraju završio na drugom mjestu iza vozača Mercedesa, Luisa Hamiltona.

Vozači Red Bula i Mercedesa vodili su veliku borbu te je u 37. krugu Holanđanin odbio napad Hamiltona, tako što je presjekao stazu, pa je zatim odlučeno da će ipak morati prepustiti prvo mjestu Hamiltonu. Ferstapen je usporio kako bi to i učinio, ali se Hamilton zabio u njega i oštetio prednje krilo.

Na kraju 42. kruga Ferstapen je ponovo dobio poruku da mora prepustiti poziciju Britancu. Ponovo je to učinio, a zatim ga odmah i pretekao, ali je dobio kaznu od pet sekundi zbog ranijeg presijecanja staze. Potom ga je, u 43. krugu, Hamilton obišao i na kraju slavio.

"Ovo što se dogodilo danas nije sport. Ovdje se radi više o kaznama, nego o trci. Za mene ovo nije Formula 1", poručio je Ferstapen nakon trke.

Holanđanin je nastavio sa izlaganjem.

"Ovo je bila trka u kojoj se mnogo toga dogodilo. Ima stvari sa kojima se ne slažem. Usporio sam, htio sam da ga pustim da prođe, bio sam na desnoj strani, ali on nije htio da prestigne i dodirnuli smo se. Ne razumijem šta se tamo dogodilo", rekao je Ferstapen.

Uoči posljednje trke, naredne sedmice u Abu Dabiju, Hamilton i Ferstapen imaju po 369,5 bodova.