Liderstvo je u DNK, poručeno sa jednog od panela "Žene u sportu"

U organizaciji Crnogorskog olimpijskog komiteta i Centra za afirmaciju sporta i mladih organizovana dva panela - "Žene u sportu" i "Liderstvo

1449 pregleda 1 komentar(a)
Foto: Gov.me
Foto: Gov.me

Još mnogo je posla pred nama kako bi se dostigla potpuna ravnopravnost u sportu, poruka je sa konferencije "Žene u sportu".

U organizaciji Crnogorskog olimpijskog komiteta i Centra za afirmaciju sporta i mladih kroz dva panela govorilo se o potrebi za većom ulogom žena posebno na mjestima odlučivanja.

Dok se na terenu približivamo potpunom balansu, u Tokiju je bio gotovo jednak broj sportistkinja i sportista, u drugim sferama i dalje je ogromna razlika.

"Uprkos napretku koji je postignut posljednjih decenija, ima još mnogo toga da se uradi. Sportistkinje i dalje dobijaju znatno manje novca i medijske pažnje od svojih muških kolega, i to se mora riješiti ukoliko želimo da sport zaista postane jednak. Ne možemo nastaviti da prihvatamo status kvo; na nama je da se pobrinemo da sve sportistkinje dobiju poštovanje i priznanje koje zaslužuju. Od suštinske je važnosti da ženski sport i dalje bude vidljiv, podržan, finansiran i slavljen," istakao je predsjednik COK-a, Dušan Simonović na otvaranju konferencije.

Dotakao se i najvećeg problema ravnopravnosti u crnogorskom sportu, izuzetno malog broja žena u upravljačkim strukturama.

"Smatram da je to, prije svega, kulturološki problem u našoj zemlji. Većina žena nakon završene sportske karijere odlučuje da ne nastavi karijeru već se posveti porodici i djeci. Zbog toga postoji veliki izazov za sportske organizacije u Crnoj Gori da identifikuju i regrutuju žene koje su zainteresovane da budu na rukovodećim pozicijama u sportskim organizacijama," zaključio je Simonović uz opasku da je dužnost COK-a, Ministarstva sporta i mladih i ostalih sportskih organizacija da se inspirišu i osnaže sportistkinje kako bi nastavile karijeru i poslije igračkih dana.

Kada se to desi, onda rezultat i uspjeh ne izostaju. Pravi pokazatelj je Bojana Popović koja je vodila "lavice" do olimpijske medalje na terenu, ali i do evropskog odličja sa klupe.

"Lider se prvo rodi, liderstvo postoji u DNK, ali zatim slijedi naredni korak – da se ta karakteristika prepozna i da se nadogradi. Kada je riječ o ženama, mislim da je prvi cilj porodica, ali da uz pravu podršku sve može da se postigne. Mislim da su organizacije u kojima radim pravi primjeri. U ŽRK Budućnost i našoj rukometnoj reprezentaciji većina je žena u stručnom štabu, na vodećim funkcijama u klubu takođe, a ostvarene su i kao majke. Sa igračicama pričamo dosta na tu temu, ohrabrujemo ih I da ostanu u sportu nakon karijere", istakla je Bojana Popović.

Potpredsjednica Crnogorskog olimpijskog komiteta govorila je na panelu "Liderstvo", zajedno sa legendom izraelskog sporta, sada predsjednicom tamošnjeg Olimpijskog komiteta, a prvom sportistkinjom sa olimpijskom medaljom u istoriji Izraela - Jael Arad.

"Nakon završetka karijere, morala sam da radim vrlo naporno da bih nastavila ovim putem. Kada sam došla do funkcije predsjednice Olimpijskog komiteta prvi cilj mi je bio da ohrabrim što više žena da se uključe i preuzmu pozicije u upravljanju sportskim organizacijama. OK Izraela ima program – menadžerski kurs – kroz koji je prošlo više od 100 žena, a nacionalne asocijacije u kojima su žene na upravljačkim funkcijama dobijaju više novca od raspodjele sredstava, svojevrsni bonus", kazala je Arad.

Marija Desivojević-Cvetković savršen je primjer uspješne žene, koja spaja biznis i sport. Bila je na čelu brojnih velikih kompanija, trenutno je potpredsjednica Delta Holdinga, predsjednica je Triatlon saveza Srbije, te potpredsjednica je Olimpijskog komiteta Srbije. Zato je njeno viđenje liderstva dalo poseban doprinos konferenciji.

Ministar sporta u tehničkoj vladi, Vasilije Lalošević, apostrofirao je potrebu za dodatnom podrškom i motivacijom žena da budu uključene u sport, da se osjećaju sigurno i zaštićeno i da na čijem je čelu ima zadatak i jasan cilj da postojeću bazu žena u sportu proširi, kao i da joj pruži pogodne uslove.

"Ponosan sam na sve sjajne sportistkinje, kojima obiluje naša država, zbog hrabrosti da se bave sportom koji je jako dugo smatran disciplinom u kojoj većinski dominiraju muškarci, a koje su time pokazale čvrst stav, borben duh i namjeru da pokažu da su one i više nego dostojne da se bave istim, te da su sposobne da se svojim sportskim vještinama, umijećem i fer borbom izbore za svoje mjesto pod ne samo crnogorskim, već i regionalnim i svjetskim sportskim nebom", kazao je Lalošević.

Bonus video: