Pregazile tim iz zemlje olimpijskih šampiona

Timu Dragana Adžića bilo dovoljno samo 20-ak minuta prave igre da zgromi predstavnika zemlje koja je olimpijski i evropski prvak
ŽRK Budućnost, Foto: Vesko Belojević
Ažurirano: 09.10.2011. 19:23h

Ko je večeras bio u „Morači“ ili gledao utakmicu na TV-u mogao je samo da se zapita - zar su ovo te silne Norvežanke, od kojih su, makar u javnim istupima, strepjele rukometašice i stručni štab Budućnosti?

Jer, davno u Podgoricu nije dolazio gori tim od Bjasena (bar kada je u pitanju Liga šampiona), tako da je rukometašicama Budućnosti bilo dovoljno samo 20-ak minuta prave igre da zgrome predstavnika zemlje koja je olimpijski i evropski prvak.

Doduše, možda meč i ne bi bio tako lak da „plave” nisu bile maksimalno ozbiljne od početka do kraja...

Samo na startu utakmice činilo se da gošće mogu da drže neizvjesnost, ali samo zbog činjenice da „plave“ nisu ličile na sebe u napadu, jer je jedino Katarina Bulatović igrala kako zna.

Prvo i jedino vođstvo Bjasena (5:4 u 12. minutu) probudilo je uspavanog lava - izabranice Dragana Adžića odmah su se otrijeznile i počele da gaze protivnika, prije svega zahvaljujući fenomenalnoj igri u odbrani.

Nisu im smetala ni tri vezana isključenja, razlika je do odmora samo rasla do rekordnih plus šest (13:7).

Norveška reprezentativka Tonje Nestvold je u 2. minutu nastavka smanjila na 13:8, što je natjeralo Budućnost na surov odgovor - mreža nesrećne Guro Rundbraten se tresla sedam puta uzastopno, pa je u 41. minutu, nakon prvog gola Dijane Jovetić, bilo velikih 20:8.

Do kraja je Adžić mogao da ukaže šansu i igračicama sa klupe, a povjerenje je najbolje iskoristila Rumunka Adrijana Cakalije, koja je nakon sjajnog prodora u 57. minutu pogodila za rekordnih plus 13 (27:14) i izmamila uzdahe pune „Morače“.

Nakon lake pobjede u Njemačkoj i gaženja Bjasena, jasno je da će se Budućnost prošetati do druge faze Lige šampiona.

Ostala je jedino dilema da li će do tog cilja doći kao pobjednik ili drugoplasirana ekipa grupe A.

Odgovor na to pitanje će biti jasniji za šest dana, kada u „Moraču“ stiže danski prvak Midtjiland, koji takođe ima maksimalna četiri boda.

IZJAVE

Dragan Adžić, trener Budućnosti: Kvalitetna odbrana nam je donijela rezultat, Bjasen je igrao koliko smo mu dozvolili. Uzeli smo rivalu 10 lopti sa igračicom manje u polju i to je nešto što Budućnost čini jednom od najboljih ekipa u Evropi. Stiče se velika psihološka prednost kada to uradite u situaciji pet na šest, tako da ću nastaviti da forsiram odbranu. Bilo je utakmica sa norveškim ekipama koje smo odigrali slabo, ali mi je drago da smo pokazali da imamo način da igramo protiv njih. Nadam se da će tako biti i na Svjetskom prvenstvu u Brazilu protiv reprezentacije Norveške.

Maja Savić: Prvih 15 minuta bile smo slabije u napadu, ali smo kasnije fantastičnom odbranom došle do ubjedljive pobjede. Bjasen je igrao koliko smo mu dozvolile. Sada moramo da se posvetimo napadu, jer u tom elementu stvari nisu kakve bismo željele.

Ana Đokić: Nismo igrale fenomenalno, možemo mnogo bolje. Važno je, ipak, da je svako dao doprinos i da smo opet odbranom dobile utakmicu.

Valeri Putans, trener Bjasena: Na početku smo igrali dobro, a onda je napad postao previše statičan. Pokazalo se da loše igramo sa igračicom više, što je Budućnost kaznila.

Kamila Herem, igračica Bjasena: Igrale smo odbranu dobro prvih 15 minuta, a onda smo postale katastrofalne u tom elementu. Bez toga nismo mogle ni da dajemo golove iz kontri, po čemu je poznata norveška škola rukometa.

Marta Tomac, igračica Bjasena: Čestitke Budućnosti na odličnoj utakmici. Mi smo igrale loše, one odlično i ovo je rezultat toga. Ponosne smo, ipak, na samu činjenicu da smo stigle do Lige šampiona, a Budućnost će u ovom takmičenju sigurno biti među četiri najbolje plasirane ekipe.

Budućnost - Bjasen 28:18 (13:7)

Podgorica - Dvorana "Morača". Gledalaca: 4.000. Sudije: Herceg i Sudi (Mađarska). Sedmerci: Budućnost 3 (2), Bjasen 3 (3). Isključenja: Budućniost 14, Bjasen 4 minuta. Crveni karton: A. Bulatović (Budućnost) 3x2 minuta u 52. minutu.

Budućnost: Voltering (13 odbrana), Barjaktarović (dvije odbrane), Vukčević, Miljanić 2, Đokić 2, Radović 1, A. Bulatović 1, Savić 1, Jovetić 2, Popović 4, Cakalie 4 (2), K. Bulatović 6, Cvijić 2, Mehmedović 2, Števin, Knežević 1.

Bjasen: Rundbraten (pet odbrana i sedmerac), Pedersen (osam odbrana), Itereng 3, Nestvold 5 (3), Tomac 1, Andenaes 2, Alštad, Svestad, Molid 1, Toumi 1, Fialova, Herem 5.