Marej, Federer i Nadal u tri seta do 2. kola

Federer, Foto: Reuters
Ažurirano: 30.06.2015. 20:38h

Dan bez iznenađenja obilježile su maksimalne pobjede favorita, Rodžera Federera, Endija Mareja i Rafaela Nadala, koji su u tri seta savladali protivnike i izborili plasman u drugo kolo Vimbldona.

Federer, sedmostruki šampion Vimbldona (posljednji put 2012. godine), bio je bolji od Damira Džumhura iz Bosne i Hercegovine, momka koji je imao 11 godina kada je Fedeks osvojio svoju prvu od 17 grend slem titula 2003. godine, sa 6:1, 6:3, 6:3, ekspresno za 68 minuta igre.

"Bio sam nervozan, bilo je uzbudljivo. Na kraju krajeva, Privilegija je igrati ovdje. Pokušao sam da se sjetim koliko sam puta igrao ovdje, ali nisam uspio. Znam samo da sam igrao često, ali sam put je poseban osjećaj", odgovorio je Federer na pitanje kako se osjeća svaki put kad izađe na travu "Ol Ingland klaba".

Švajcarac će u drugom kolu će igrati protiv Amerikanca Sema Kverija, 44. igrača svijeta, koji u prvom kolu pobijedio Holanđanina Igora Sijslinga u tri seta, 7:5, 6:3, 6:4.

Marej, koji nije izgubio prvi meč na Vimbldonu u posljednjih 10 godina, eliminisao je Kazahstanca Mihaila Kukuškina sa 6:4, 7:6 (7-3), 6:4, za dva sata i 16 minuta igre.

"Bio je težak meč. Na kraju drugog seta sam otežao sebi, on je počeo da igra agresivno, udarao je nisko i bilo mi je teško. Ništa nisam mogao da pogodim, na kraju drugog seta sam promašio 10 ili 11 uzastopnih prvih servisa i pružio sam mu šansu", rekao je treći teniser svijeta.

"Drago mi je što sam u drugom kolu, dan je bio topao, ali sam i imao teškog protivnika", dodao je Marej, koji je osvojio Vimbldon 2013. godine.

Marej će u drugom kolu igrati protiv 73. igrača svijeta, Robina Hasea iz Holandije, koji je pobijedio Kolumbijca Alehandra Falju sa 6:2, 3:6, 6:4, 6:2.

Nadal je porazio Brazilca Tomaza Belućija sa 6:4, 6:2, 6:4. Dvostruki osvajač Vimbldona, trenutno tek 10. na ATP listi, u drugom kolu će igrati protiv Dastina Brauna iz Njemačke, 102. tenisera svijeta.

Braun je na početku takmičenja pobijedio Jen Sun Lua sa Tajvana u četiri seta, 3:6, 6:3, 7:5, 6:4.

Svih pet setova je morao da odigra Francuz Žo-Vilfred Conga, koji je na kraju pobijedio Luksemburžanina Žila Milera sa 7:6 (10-8), 6:7 (3-7), 6:4, 3:6, 6:2, nakon tri sata i 55 minuta igre.

Conga će u drugom kolu igrati protiv Alberta Ramosa Vinolasa, 64. na ATP listi., koji je u prvom kolu eliminisao Uzbekistanca Denisa Istomina koji je predao meč u trećem setu, pri rezultatu 6:2, 6:2, 3:2.

Ivo Karlović je bombardovao servisom Šveđanina Elijasa Imera, a u pobjedi od 3:1 u setovima (6:7, 6:2, 6:4, 7:6) hrvatski teniser je "ispalio" 42 asa, i zakazao duel u drugom kolu sa Ukrajincem Aleksandrom Dolgopolovim, koji je u tri seta (7:6, 6:1, 6:2) porazio Britanca Kajlija Edmunda.

"Nikad nisam vidio takve servise. Sljedeći put kad budemo igrali nadam se da ću mu vratiti barem jedan servis", izjavio je nemoćni Imer.

Tri seta za prolaz trebala su i Conginom zemljaku, Gaelu Monfisu, protiv Španca Pabla Karenja-Buste (6:4, 6:4, 7:5).

Tri taj-breka u četiri seta morao je da odigra šesti nosilac, Čeh Tomaš Berdih kako bi eliminisao Francuza Žeremija Šardija sa 6:2, 6:7, 7:6, 7:6. Berdihov naredni rival je 66. teniser svijeta, Francuz Nikolas Mau, koji je eliminisao srpskog tenisera Filipa Krajinovića (7:6, 6:4, 3:6, 7:5).

U drugo kolo se plasirao i srpski teniser Viktor Troicki, koji je savladao Kazahstanca Oleksandra Nedovjesova sa 6:1, 6:4, 3:6, 6:3.

Drugi teniser Srbije sastaće se u meču za mjesto u osmini finala sa pobjednikom duela Radek Stepanek (Češka) - Aljaz Bedene (Velika Britanija).