Vimbldon ima novog kralja: Alkaras skinuo krunu Đokoviću

Španac slavio 3:2 i prvi put u karijeri osvojio Vimbldon

Ažurirano: 16.07.2023. 20:10h
Završeno
19:52h

Očekivali smo spektakl, spektakl smo i dobili - Vimbldon ima novog kralja, a njegovo ime je Karlos Alkaras.

Španac je danas u maratonskom finalu savladao Novaka Đokovića 3:2 (1:6, 7:6, 6:1, 3:6, 6:4), osvojio prvi Vimbldon, a drugi grend slem u karijeri i prekinuo dominaciju srpskog tenisera na najvećem teniskom turniru.

Đoković je danas prvi put poslije 10 godina poražen na Centralnom terenu (2013. u finalu izgubio od Endija Mareja). A računajući mečeve na svim terenima, ovo je Đokoviću prvi poraz od 2017. godine i meča sa Berdihom.

Alkaras je prespavao prvi set, lako ga izgubio 6:1, u drugom prvi stigao do brejka, ali ga nije sačuvao, pa je u taj-brejku slavio i izjednačio. Time je prekinut nevjerovatan niz setova, koje je Đoković osvojio u taj-brejku na grend slem turnirima. Srpski teniser je imao šansu, odnosno set loptu u taj-brejku, ali je nije iskoristio, već je bekhend poslao u mrežu.

U trećem setu je Đoković "nestao" sa terena, ništa mu nije polazilo za rukom, nije ga služio ni prvi servis, pa je Alkaras taj dio igre osvojio sa 6:1 i stigao do preokreta.

Đoković četvrti set rješava u petom gemu kada dolazi do brejka, koji je kasnije još jednom potvrdio, a onda uveo meč u peti set.

Djelovalo je da je momentum na strani Đokovića, koji je u drugom gemu petog seta imao brejk loptu, ali je volej poslao u mrežu. Potom je Španac oduzeo servis rivalu i prednost sačuvao do kraja.

19:36h

Imao je Đoković priliku, bilo je 15:30, ali je srpski teniser napravio dvije greške i dozvolio Alkarasu da preokrene - 4:2.

19:31h

Siguran gem za Đokovića, smanjuje na 3:2.

19:29h

Alkaras sa nulom potvrđuje brejk - 3:1.

19:26h

Nije mogao u prvom, ali jeste u trećem gemu - Alkaras stiže do brejka i vođstva od 2:1.

Đoković je dobio opomenu zbog lomljenja reketa.

19:21h

Imao je Đoković priliku za brejk, ali je volej poslao u mrežu.

Alkaras se izvukao - 1:1.

19:14h

Spasao je Đoković brejk loptu na startu petog seta.

Uz dosta sreće, ali i zahvaljujući dobrim servisom Đoković stiže do 1:0.

19:03h

Đoković je izjednačio, dobio je četvrti set 6:3.

Posljednje finale Vimbldona koje je otišlo u pet setova odigrali su Đoković i Rodžer Federer 2019. godine, kada je slavio srpski teniser.

19:01h

Oporavio se Đoković, mnogo bolje igra, na gem je od osvajanja četvrtog seta - 5:3.

18:58h

Alkaras ne odustaje od četvrtog seta, osvojio je gem i smanjio - 4:3.

18:54h

Đoković potvrđuje brejk - 4:2.

18:46h

Đoković stiže do brejkaž, vodi 3:2!

Imao je srpski teniser tri šanse za brejk u ovom setu, treću je iskoristio tako što je Alkaras izašao na mrežu, ali nije uspio da lopticu prebaci u Đokovićevo polje.

18:41h

Osvaja Đoković i drugi gem na svoj servis - 2:2.

18:33h

Nešto bolja igra Đokovića u ovom gemu, prijetio je Alkarasu, ali nije mogao da dođe do brejka - 2:1.

18:25h

Spasao je Đoković dvije brejk lopte u ovom gemu - 1:1.

18:18h

Vodi Alkaras u četvrtom setu. Đoković je imao 0:30, ali je Španac uspio da se izvuče i dođe do vođstva.

18:08h

Gotov je i treći set, Alkaras je preokrenuo i zasluženo vodi 2:1.

Odlično Španac igra, snažno udara loptu iz svih pozicija, a tri puta u ovom setu je napravio brejk.