Baldasar: Zemljotres u Splitu nije pričinio ozbiljniju štetu, nema povrijeđenih

"Uočeno je nekoliko površinskih napuknuća zidova na zgradama i, po prikupljenim informacijama, na tri mjesta napuknuća ili ulegnuća asfalta, ali su ona brzo obilježena, pa tuda nisu prolazili automobili, niti se stvarala saobraćajna gužva", rekao je Baldasar, prenijela je agencija Hina
90 pregleda 0 komentar(a)
zemljotres ilustracija, Foto: Shutterstock
zemljotres ilustracija, Foto: Shutterstock
Ažurirano: 09.12.2016. 17:32h

Gradonačelnik Splita Ivo Baldasar izjavio je danas da zemljotres koji je popodne zatresao Split, nije izazvao ozbiljnije posljedice ni veću materijalnu štetu, a nije bilo povrijeđenih.

"Uočeno je nekoliko površinskih napuknuća zidova na zgradama i, po prikupljenim informacijama, na tri mjesta napuknuća ili ulegnuća asfalta, ali su ona brzo obilježena, pa tuda nisu prolazili automobili, niti se stvarala saobraćajna gužva", rekao je Baldasar, prenijela je agencija Hina.

On je dodao da je zemljotres izazvao nestanak struje na nekoliko mjesta u gradu, što je uzrokovalo kratkotrajne zastoje lifta u nekoliko zgrada, ali su problemi brzo riješeni.

Baldasar je rekao da se Split nije imao većih zemljotresa u istoriji i da se nada da će tako i ostati.

Zemljotres koji je danas pogodio Hrvatsku izazvao je veliku paniku u Splitu, građani su napustili objekte, a djeca puštena iz škola.

Na brojnim zgradama čuo se lom stakala, a u pojedinim stanovima, kao i u redakciji Slobodne Dalmacije, od siline podrhtavanja popucali su zidovi.

Učenici su pušteni s nastave, mobilni i telefoni stručnih službi zvone na sve strane, svi provjeravaju gdje su u trenucima straha bili njihovi najmiliji, piše Slobodna Dalmacija.

Potres magnitude 4,7 po Rihteru u 13.58 sati zatresao je Hrvatsku, a osjetio se i u susjednoj BiH.

Prema informacijama Evropsko-mediteranske geološke službe (EMSC) epicentar je bio u Jadranskom moru na dubini od 10 kilometara tri kilometra zapadno od Slatina na Čiovu, odnosno 11 kilometara od Splita.

"Kuvala sam ručak i u jednom trenutku sam čula jaku buku i kredenac se počeo tresti. Na jednom prozoru je puklo staklo", javila je zagrebačkom Jutarnjem listu jedna stanovnica naselja Ravne Njive u Splitu.

Građani s područja Dalmacije na društvenim mrežama pišu da se zemlja tresla, da je sve trajalo kratko, ali da je izazvalo paniku.

"U Splitu se potres osjetio veoma snažno, kod nas u stanu su popadale sve stvari s polica", rekla je jedna stanovnica tog grada za portal Indeks.

"U životu se nisam ovako prepala potresa. Dakle, cijela zgrada Upravnog suda u Splitu se zatresla kao grana na vjetru", napisala je druga stanovnica Splita na svom Fejsbuk profilu.

"U City Center One osjećaj je bio da će se sve urušiti, ko u filmu", napisao nam je takođe jedan građanin Splita.

Potres se osjetio na Braču, Omišu, Makarskoj, Solinu, Šibeniku i Korčuli, javljaju čitaoci hrvatskih portala.

"Sjedili smo u kući, odjednom je nastala velika buka, a nakon toga je počelo da trese. Sve živo se treslo u kući, šest sekundi je trajalo i sve jače i jače iz sekunde u sekundu. Šok veliki", napisao je čitalac iz Solina.

Zemljotres širokih razmjera se osjetio se i u BiH, a treslo se i u Sarajevu.

Republički seizmološki zavod Srbije objavio je najprije da su dva jaka potresa, od 5,0 i 5,1 Rihterove skale, pogodila danas popodne područje sjeverozapadnog Balkana.

Prema prvim podacima dostupnim na zvaničnoj stranici Evropsko-mediteranskog seizmološkog centra (EMSC), epicentar je registrovan na otvorenom moru, 16 kilometara jugozapadno od tog hrvatskog grada, prenio je klix.ba.

Bonus video: