EU traži potpisani dogovor vođa u BiH

Cilj je da se Bosna izvuče iz zastoja u reformama, funkcionisanju državnih struktura i da se omogući stupanje na snagu sporazuma o pridruživanju EU-BiH
0 komentar(a)
zastava BiH, Foto: Shutterstock
zastava BiH, Foto: Shutterstock
Ažurirano: 12.12.2014. 16:52h

Evropska unija traži od političkih vođa u BiH da se potpisanim dogovorom obavežu na sprovođenje reformi i naročito poboljšanje ekonomske i socijalne situacije, što će evropska 28-rica onda pomoći i opipljivim potezima ka evropskoj integraciji BiH.

To su danas novinarima rekli visoki zvaničnici EU koji su prenijeli da će o tome, u sklopu novog pristupa odnosima EU-BiH, u ponedeljak raspravljati i usvojiti važne zaključke šefovi diplomatija EU.

Cilj je da se Bosna izvuče iz zastoja u reformama, funkcionisanju državnih struktura i da se omogući stupanje na snagu sporazuma o pridruživanju EU-BiH.

Na zasjedanju će izvještaj o nedavnim razgovorima u Sarajevu s političkim vođama BiH podnijeti visoka predstavnica EU Federika Mogerini i evropski komesar Johanes Han.

Ministri inostranih poslova EU će u utorak, u formatu "Opšti poslovi" razmijeniti mišljenja o godišnjim izvještajima Evropske komisije o napretku balkanskih kandidata i potencijalnih kandidata za članstvo u EU, kao i o Strategiji proširivanja.

Zaključke o tome ministri će dati na usvajanje liderima EU koji zasjedaju krajem iduće nedelje u Briselu.

U nacrtu zaključaka, u koje je imala uvid Beta, naglašava se da prijem u članstvo novih zemalja ostaje ključna politika EU. Takođe je pozdravljen visok stepen spremnosti i angažovanja srpskih vlasti u pregovorima o članstvu s EU.

U zaključima se navodi da Beograd treba da izradi akcioni plan za otvaranje ključnih poglavlja o vladavini zakona i temeljnim slobodama i odaje priznanje Srbiji za napredak u reformi državne uprave, pravosuđa i bici protiv korupcije.

Savjet ministara EU izražava zadovoljstvo programom reformi srpske vlade, ali traži dodatne napore za jačanje nezavisnosti pravosuđa, bitke protiv korupcije i organizovanog kriminala i naglašava zabrinutost zbog pogoršanja stanja kad je riječ o slobodi izražavanja.

U pripremljenom dokumentu se pozdravlja napredak Crne Gore u pregovorima o članstvu s EU i primijeni reformi u cilju stvaranja nezavisnog i djelotvornijeg pravosuđa, mada se ukazuje na to da Crna Gora sad ulazi u fazu kad je snažno političko opredjeljenje nužno za postizanje opipljivih rezultata u pregovorima s Unijom.

Za Kosovo je naglašeno da je posle junskih izbora došlo do političke blokade koja je zaustavila reforme i naglašava da je Kosovo sučeljeno s mnogim izazovima koji zahtjevaju jaku političku volju.

Bonus video: