Air Serbia planira liniju Split-Njujork preko Beograda

U upravi srbijanske kompanije za sada ne žele o tome previše govoriti, što je, kako piše list, očekivano, jer treba razmotriti sve računice takvog interkontinentalnog poduhvata, ali i prije prvog leta dobiti sve potrebne dozvole vazduhoplovnih vlasti SAD
3 komentar(a)
Airbus, avion, Foto: Shutterstock
Airbus, avion, Foto: Shutterstock
Ažurirano: 26.11.2014. 09:18h

Air Serbia, u vlasništvu svjetskog aviodiva Etihad Airways iz Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE) razmatra mogućnost da se u drugoj polovini naredne godine uvede avionska linija Split-Njujork, ali preko Beograda, piše "Slobodna Dalmacija".

List navodi da Air Serbia žestoko cilja na hrvatsko tržište, ali i još dalje, preko okeana.

U upravi srbijanske kompanije za sada ne žele o tome previše govoriti, što je, kako piše list, očekivano, jer treba razmotriti sve računice takvog interkontinentalnog poduhvata, ali i prije prvog leta dobiti sve potrebne dozvole vazduhoplovnih vlasti Sjedinjenih Američkih Država (SAD).

“Kada je riječ o našim prekookeanskim letovima, u toku je ispitivanje izvodljivosti projekta i već smo više puta javno saopštili da se nadamo da ćemo moći uspostaviti letove do kraja naredne godine. Međutim, još je rano za neke konkretnije najave”, kazao je portparol Air Serbia, Arsen Rudan.

Avioni sa beogradskog Surčina od ljeta naredne godine letjeće svakodnevno prema Resniku, Dubrovniku i Puli, a dvaput dnevno i za Zagreb, prenosi SEEbiz.

Srbija je, inače, dobila dozvolu za direktne letove do sjevernoameričkog kontinenta od druge polovine naredne godine. Međutim, linije do gradova u SAD-u moraju pričekati i dodatne procjene američkih vlasti.

Prvi korak prema direktnim letovima za SAD poslije 20 godina ne znači da je to kraj posla. Kompanije i avio luke s kojih bi polijetali avioni, u ovom slučaju Split i Beograd, prolaze dodatne provjere.

List piše da se čeka i zeleno svjetlo američkog Ministarstva prevoza, koje procjenjuje ekonomsku opravdanost, ali i eventualni sukob interesa s kompanijama iz SAD-a.

Zadnji korak je potvrda za avione koji moraju ispunjavati uslove za prekookeanske letove, ali budući da vlasnik Air Serbia raspolaže s ozbiljnim kapitalom, to, kako navodi Slobodna Dalmacija, neće biti ni najmanji problem.

Bonus video: