Đentilini: Nema podjele Kosova

Italijanski diplomata je rekao da je budućnost stanovnika Kosova u evropskim strukturama ali da prije nego se to dogodi kosovske institucije treba da ispune određene kriterijume.
0 komentar(a)
Ažurirano: 26.05.2011. 09:57h

Specijalni predstavnik Evropske unije na Kosovu Fernando Đenti­lini izjavio je da Unija nije raspravljala o podjeli Kosova, ističući da je kosovsko pitanje u tom kontekstu zatvoreno. Đentilini je, u intervjuu prištinskom listu Zeri, kazao da se, bez obzira na izjave koje su davali predstavnici vlade Srbije, u Evropskoj uniji "zaključena pitanja ne otvaraju ponovo". Italijanski diplomata je rekao da je budućnost stanovnika Kosova u evropskim strukturama ali da prije nego se to dogodi kosovske institucije treba da ispune određene kriterijume. Vrata Evrope, prema riječima Đentiliniju, su otvorena za Kosovo podjednako kao što je otvoren i put za liberalizaciju viznog režima za građane Kosova.

Bivši ambasador Srbije u SAD Ivan Vujačić ocenio je da ideje o podeli Kosova imaju "slab izgled na uspeh" i da je mnogo realnije "tražiti autonomiju za Srbe na severu Kosova".

Vujačić: Autonomija za kosovske Srbe realnija opcija

Vujačić, član Političkog savjeta i Glavnog odbora Demokratske stranke, rekao je za novi Ekonomist magazin da ideja o podjeli Kosova više služi za unutrašnjepolitičke potrebe jer su za većinu evropskih zemalja i SAD pregovori o statusu završena priča.

"Za zemlje koje su priznale nezavisno Kosovo takve ideje isto su kao kad bi Srbija tražila ponavljanje poslednjih 10 minuta fudbalske utakmice sa Australijom na Svetskom prvenstvu u Južnoj Africi, u nadi da će ovog puta naši postići gol i nastaviti takmičenje", izjavio je on.

Prema njegovim riječima, mnogo je realnije tražiti autonomiju za Srbe na sjeveru Kosova. Vujačić je ocijenio da Srbija prije EU ne mora nužno da postane i članica NATO.

"I Vlada SAD je svjesna naše istorije i specifičnosti i zato na tome ne insistira, a ni NATO nije organizacija koja će nekog na silu natjerati da joj se priključi, već su za to potrebni društveni konsenzus i većinsko raspoloženje gradjana", rekao je on.

Vujačić je ocijenio da takvog konsenzusa u Srbiji neće biti najmanje narednih deset godina, a da je pitanje da li će "takvo raspoloženje ikad i prevladati u kolektivnoj svesti".

Bonus video: