Zaev očekuje makedonski konsenzus o imenu Makedonije

"Ovaj sastanak je trebalo ranije da se desi", rekao je Mickoski, ne željeći novinarima da odgovori da li se opozicija distancira od dijelovanja na uspostavljanju nacionalnog konsenzusa
1 komentar(a)
Makedonija, Grčka, Foto: Shutterstock
Makedonija, Grčka, Foto: Shutterstock
Ažurirano: 28.01.2018. 09:12h

Premijer Makedonije Zoran Zaev izjavio da je optimista da vlasti i opozicija mogu da dođu do nacionalnog konsenzusa u riješavanju spora s Grčkom oko imena Makedonije.

Zaev je noćas nakon šestočasovnog sastanka državno-političkog vrha na kojem su učestvovali i šef države, ministri spoljnih poslova i odbrane, vicepremijer za evropska pitanja, predsjednik najveće opozicione partije VMRO DPMNE i lider vodeće partije Albanaca u Makedoniji DUI, rekao da proces riješavanja spora sa Grčkom traži posvećenost i političku odgovornost u cilju postizanja nacionalnog konsenzusa.

"Riješavanjem tog bilateralnog spora, koji traje 25 godina, želimo da obezbjedimo napredak i integraciju Makedonije u EU i NATO, kao zaštitu nacionalnih interesa i dostojanstva našeg naroda", rekao je makedonski premijer.

Da bi bili ostvareni ti ciljevi, kako je naveo, neophodna je uključenost Vlade, opozicije, predsjednika države Đordja Ivanova, kao i pravovremeno i objektivno informisanje građana Makedonije.

Zaev je precizirao da je sastanak, koji je završen malo prije ponoći, bio informativni, da je bilo reči o predlozima medijatora UN (za riješenje spora o imenu Makedonije) Metjua Nimica.

Kako je istakao, riješenje spora je moguće ako postoji volja i sa grčke strane.

"Za to je potrebna politička volja i hrabrost sa naše strane, ali riješenje je moguće ukoliko takva politička volja postoji i na grčkoj strani. Mi ćemo da nastavimo da pregovaramo", rekao je makedonski premijer.

Lider opozicine VMRO DPMNE Hristijan Mickoski je rekao da Makedonija mora da bude dio NATO i EU, kao i da ta stranka ostaje na "braniku zaštite nacionalnih i državnih interesa", prenio je Fokus.

"Ovaj sastanak je trebalo ranije da se desi", rekao je Mickoski, ne željeći novinarima da odgovori da li se opozicija distancira od dijelovanja na uspostavljanju nacionalnog konsenzusa.

Nimic će 29. i 30. januara posjetiti Atinu, a Skoplje 1. februara s ciljem da ga vlade dve susjedne zemlje upute o svojim stavovima vezano za "inicijalni okvir za riješavanje razlika oko naziva", predložen na sastanku u Njujorku 17. januara.

Prema pisanju i grčkih i makedonskih medija, Nimic je dostavio pet verzija prijedloga u kojima ispred riječi "Makedonija" stoji dodatak Severna, Gornja, Nova, Vardarska ili termin Skoplje u zagradi iza te riječi, napisano makedonskom transkripcijom na latinici i bez prevoda na engleski.

Posle sastanka u Njujorku, Nimic je izjavio da je "na vidiku riješenje" spora. Ove nedjelje su se prvi put sastali premijeri dvije zemlje i podigli nivo pregovora, uz optimističke izjave o mogućem ishodu ne ulazeći u bilo kakve detalje.

Spor koji Skoplje ima s Atinom u vezi prava da koristi riječ "Makedonija" kako se zove i sjeverna grčka oblast, godinama blokira evroatlantske integracije Makedonije.

Bonus video: