EP sjutra o evropskim integracijama Zapadnog Balkana: Glavni problemi korupcija, nezaposlenost, nejednakost...

Očekuje se da će u sjutrašnjoj plenarnoj raspravi, a potom i u rezoluciji o kojoj će glasati u sredu, evroposlanici pozvati na ubrzanje procesa evroprskih integracija Zapadnog Balkana, što bi pomoglo i borbi protiv organizovanog kriminala u regionu, navodi se u saopštenju

1955 pregleda 0 komentar(a)
Evropski parlament, Strazbur, Foto: Reuters
Evropski parlament, Strazbur, Foto: Reuters

Poslanici Evropskog parlamenta sjutra će u Strazburu raspravljati o evropskim integracijama Zapadnog Balkana i o borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala u regionu, saopštio je danas Evropski parlament.

U izvještaju koji je usvojio spoljnopolitički odbor parlamenta a koji će poslije rasprave biti stavljen na glasanje u plenumu, evroposlanici su ocijenili da su glavni faktori koji Zapadni Balkan čine ranjivim nezaposlenost, korupcija, dezinformacije, elementi zarobljene države, nejednakost i spoljnje uplitanje nedemokratskih režima poput Rusije i Kine.

Očekuje se da će u sjutrašnjoj plenarnoj raspravi, a potom i u rezoluciji o kojoj će glasati u sredu, evroposlanici pozvati na ubrzanje procesa evroprskih integracija Zapadnog Balkana, što bi pomoglo i borbi protiv organizovanog kriminala u regionu, navodi se u saopštenju.

U izvještaju, koji je sastavio austrijski poslanik i član Evropske narodne partije Lukas Mandl, naglašava se da se borba protiv organizovanog kriminala i proces evropskih integracije uzajamno osnažuju, zbog čega je potrebno ubrzati proces integracije regiona u EU.

Poslanici podsećaju da je EU u okviru pretpristupnih fondova IPA II izdvojila oko 64 miliona evra za projekte koji se odnose na borbu protiv organizovanog kriminala na Zapadnom Balkanu, preneo je portal Euraktiv Srbija.

Ukazuju, međutim, i da je taj instrument snažno uslovljen i da može biti modifikovan ili čak i suspendovan u slučaju značajnog nazadovanja ili trajnijeg odsustva napretka u oblasti vladavine prava i osnovnih sloboda, uključujući i borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala.

U dokumentu se zemlje Zapadnog Balkana pozivaju da usredsrede napore na sprovođenje neophodnih reformi, a EU da politiku proširenja učini jednim od svojih glavnih prioriteta.

Poslanici u dokumentu izražavaju žaljenje zbog nedostatka istinske političke volje kod pojedinih lokalnih političkih elita da se uhvate u koštac sa organizovanim kriminalom i korupcijom i eliminišu sve elemente zarobljene države.

Izražava se i žaljenje zbog nedostatka nezavisnosti i često slabog funkcionisanja pravosuđa, pa se zemlje regiona pozivaju da se pozabave tim nedostacima, a EU da ohrabri kulturu profesionalizma i preformanse pravosuđa, sa ciljem unapređenja njegovog integriteta.

Poslanici pozivaju države regiona da se usredsrede na kriminalne organizacije kao cjelinu, mimo pojedinačnih slučajeva, da postižu održive rezultate u borbi protiv organizovanog kriminala, korupcije i pranja novca, i da sastavljaju godišnje nacionalne izvještaje iz te oblasti.

U predlogu rezolucije se kao specifične vrste organizovanog kriminala nabrajaju trgovina ljudima, krijumčarenje migranata, finansijski kriminal, siva ekonomija i onlajn, odnosno sajber-kriminal.

Bonus video: