Vlada S. Makedonije počela postupak za uvođenje Bugara u Ustav

Ističe se da je Sjeverna Makedonija u skladu sa svojim strateškim opredjeljenjem za punopravno članstvo u EU, riješena da sprovede obaveze preuzete u pregovaračkom okviru i pristupnih pregovora sa Evropskom unijom koji su započeti održavanjem prve Međuvladine konferencije 19. jula 2022

6519 pregleda 1 komentar(a)
Vlada Sjeverne Makedonije (Ilustracija), Foto: Shutterstock
Vlada Sjeverne Makedonije (Ilustracija), Foto: Shutterstock

Vlada Sjeverne Makedonije započela je danas postupak za promjenu Ustava radi uvođenja Bugara u najviši akt, što je uslov da ta zemlja započne drugu fazu pristupnih pregovora sa Evropskom unijom (EU) do kraja ove godine.

Vlada Dimitra Kovačevskog je, kako je saopšteno, usvojila tekst Predloga za pristupanje amandmanskim izmjena sa smjernicama za izmjene i dopune Ustava Sjeverne Makedonije i odlučila da taj dokument dostavi parlamentu.

Sjeverna Makedonija je u julu prošle godine u Briselu počela prvu fazu pregovora sa Evropskom unijom, ali da bi prešla u drugu fazu i počela da otvara poglavlja mora da do završetka skrininga (koji se očekuje u novembru) unese Bugare u Ustav, za šta vladajuća koalicija nema neophodnu podršku makedonske opozicione VMRO DPMNE, koja svakodnevno ponavlja da "ne pristaje na promjene po bugarskom diktatu".

Predlog ustavnih amandmana je, navodi se, pripremljen na osnovu Zaključaka Sobranja Sjeverne Makedonije usvojenih na sjednici održanoj 16. jula 2022. godine i vezan za Zaključke Savjeta EU i zajedničkim stavom i uvodnom izjavom EU na političkom sastanku Međuvladine konferencije o pristupanju Sjeverne Makedonije EU.

Ističe se da je Sjeverna Makedonija u skladu sa svojim strateškim opredjeljenjem za punopravno članstvo u EU, riješena da sprovede obaveze preuzete u pregovaračkom okviru i pristupnih pregovora sa Evropskom unijom koji su započeti održavanjem prve Međuvladine konferencije 19. jula 2022.

Intervencije se, precizira se, odnose na dodavanje djelova naroda u Preambuli i članovima 49. i 78. Ustava, kada se nabrajaju djelovi naroda u Sjevernoj Makedoniji.

Prema predlogu, "u formulaciji "građani Republike Sjeverne Makedonije, makedonski narod, dio albanskog naroda, turski narod, vlaški narod, srpski narod, romski narod, bošnjački narod i drugi, se iza reči bošnjački narod stavlja zapeta i dodaje se: bugarski narod, hrvatski narod, crnogorski narod, slovenački narod, jevrejski narod i egipćanski narod".

Vlada Dimitra Kovačevskog ističe da se predloženim ustavnim amandmanima ojačava multietnički karakter Sjeverne Makedonije, koja praktikuje evropske vrijednosti i zaslužuje da nakon članstva u NATO bude punopravna članica EU.

"Vlada ocjenjuje da je pred građanima i državom neponovljiva prilika da potvrde evropski put, ubrzaju evropske integracije i ostvare ovaj evropski cilj do 2030. godine", navodi se u saopštenju.

Ističe se da Vlada očekuje konstruktivnost od svih političkih subjekata predstavljenih preko poslanika u Sobranju, savjesnost svih poslanika i fokus na postizanju međupartijskog konsenzusa u usvajanju ustavnih amandmana u okviru pregovaračkog okvira sa Evropskom unijom.

"Ovakva odluka Sobranja Sjeverne Makedonije omogućiće održavanje druge Međuvladine konferencije sa EU do decembra, otvaranje poglavlja u pregovorima, intenziviranje reformi i brzo članstvo u EU. Vlada poziva na razum i svijest o trenutnom zamahu u kome država ima priliku da izbjegne višegodišnju izolaciju i da konačno ostvari evropske perspektive", navodi se u saopštenju.

Bonus video: