Američka novinska agencija Asošijeted pres (AP) piše da je visoka predstavnica Evropske unije (EU) za spoljnu politiku i bezbjednost Kaja Kalas danas izjavila u Beogradu da se "Srbija suočava sa 'strateškim izborom' pravca, samo nekoliko nedjelja pošto je predsjednik Aleksandar Vučić, prkoseći upozorenjima EU, prisustvovao ruskoj paradi povodom Dana pobjede u Moskvi".
"Srbija je pred strateškim, geostrateškim izborom gdje želi da bude", rekla je Kalas i dodala da "evropska budućnost Srbije zavisi od vrijednosti koje ona izabere".
AP u tekstu "Visoka predstavnica EU za spoljnu politiku poziva Srbiju da napravi 'strateški izbor' između Zapada i Istoka", piše da je "Vučićevo pojavljivanje u Moskvi na paradi 9. maja naišlo na široku osudu u Briselu, a zvaničnici EU su upozorili da takvi postupci ozbiljno ugrožavaju put Srbije u EU... s obzirom na krvavu invaziju Rusije na Ukrajinu".
Kalas je rekla da je tokom posjete razgovarala s Vučićem i "iznijela svoje stavove koji su veoma jasni".
"Zaista ne razumijem zašto je potrebno stati rame uz rame sa osobom koja vodi užasan rat u Ukrajini", rekla je ona i prenijela da je "predsednik Vučić objašnjavao svoju stranu priče. Dakle. Da, imali smo veoma opširnu diskusiju o tome".
Vučić, za koga AP piše da je "bivši ekstremni nacionalista koji je kritikovan u zemlji i inostranstvu zbog navodnih sve autoritarnijih načina vladavine, održava bliske odnose i sa Rusijom i sa Kinom, dok je formalno rekao da želi da Srbija uđe u EU".
Vučić je rekao da je njegova odluka da prisustvuje Putinovoj vojnoj paradi "bila dio napora da se održe 'tradicionalna prijateljstva'", prenosi agencija.
"Srbija koja se gotovo u potpunosti oslanja na Rusiju za energiju, odbila je da se u punom obimu pridruži zapadnim sankcijama Rusiji zbog invazije na Ukrajinu i nije podržala većinu izjava EU u kojima se osuđuje ta agresija", konstatuje AP i dodaje da je Vučić "i pod pritiskom šest mjeseci velikih antikorupcijskih protesta".
Mada je rekla da joj je iz razgovora s političkim rukovodstvom Srbije "jasno da članstvo u EU ostaje strateški cilj", Kalas je ukazala: "Međutim, želim da naglasim da moramo da vidimo i akcije kako bismo dokazali i podržali te riječi".
"Reforme su način na koji će Srbija napredovati na svom putu ka EU", rekla je Kalas i ukazala da "ne postoje prečice do članstva", već "pravi napredak mora da se postigne ovdje, u Beogradu".
Rekla je da se sastala i s "omladinom" koja protestuje, piše AP, i pozvala Srbiju da uloži ozbiljne napore u slobodu medija, borbu protiv korupcije i izbornu reformu "što posljednjih nedjelja zahtijevaju stotine hiljada demonstranata.
"Autonomija univerziteta se mora poštovati", rekla je ona.
AP piše da je Kalas iz Beograda otišla na Kosovo i da su "pregovori između te dvije susjedne države uz posredovanje EU odavno zamrznuti", a da je visoka predstavnica rekla da je normalizacija odnosa Srbije i Kosova "osnovna" za njihovu evropsku budućnost.
"Vrijeme je da te dvije zemlje prevaziđu prošlost i usredsrede se na zajedničku budućnost", rekla je ona i iznijela da planira da što pre pozove predstavnike Beograda i Prištine u Brisel da razgovaraju o konkretnim koracima naprijed.
AP zaključuje da je šest država Zapadnog Balkana u različitim fazama pristupanja EU, a da je ruska invazija na Ukrajinu podstakla evropske lidere da se, strahujući od nestabilnosti, zalažu za pridruživanje tih zemalja evropskom bloku.
Bonus video:
