Hrvatska je nova članica CERN-a: "Pristup potpuno novom tržištu"

Pridruženo članstvo počinje 2019. godine, a hrvatska ministarka nauke i obrazovanja je istakla je kako je riječ o potpuno novim prilikama za hrvatske naučnike, nastavnike i učitelje, ali i inovativnu industriju
77 pregleda 0 komentar(a)
CERN, Foto: Shutterstock
CERN, Foto: Shutterstock
Ažurirano: 21.10.2018. 11:39h

Hrvatska ministarka nauke i obrazovanja Blaženka Divjak potvrdila je u Dubrovniku kako je Hrvatska prvi put ispunila sva tri uslova i da će od 2019. godine biti pridruženi član Evropske laboratorije za fiziku elementarnih čestica (CERN), najveće svjetske naučne laboratorije.

Divjak je istakla među ispunjenim uslovima dovoljan naučni kapacitet u području fizike, računarstva i informatike.

„Naši fakulteti i instituti imaju u tom smislu vrlo značajne kapacitete, u što se uvjerila i CERN-ova misija tokom posjete Hrvatskoj. Osim toga, ispunjavamo uslov kapaciteta u inovativnoj industriji koja nudi inovativna rješenja u inženjerstvu, informatici i razvoju novih materijala. Treći ispunjeni uslov je politička volja države, koja kroz Ministarstvo i Zakladu za znanost daje ovim procesima punu podršku“, objasnila je Divjak.

Pridruženo članstvo u CERN-u počinje 2019. godine, a Divjak je istakla je kako je riječ o potpuno novim prilikama za hrvatske naučnike, nastavnike i učitelje, ali i inovativnu industriju, koja učestvovanjem na CERN-ovim takmičenjima u vrijednosti 500 miliona eura godišnje može bitno unaprijediti svoje poslovne procese.

„Neke su naše firme u tim nadmetanjima već učestvovale, ali sad i drugi imaju priliku, ponajviše puno manjih IT kompanija. Dobili su pristup potpuno novom tržištu“, rekla je Divjak.

Divjak je napomenula kako članarina u CERN-u iznosi oko milion franaka, ali s obzirom na tržište smatra kako to nije velik iznos, piše Hina.

„Izvještaj Svjetskog ekonomskog foruma ističe kako se svijet dijeli na države koje će uhvatiti korak s četvrtom industrijskom revolucijom i na one koje neće. Bilo bi propast za Hrvatsku da ostanemo s pogršene strane 'čelične zavjese'. Želimo držati korak sa razvojem tehnologije i potpuno nove industrije“, rekla je Divjak.

CERN je najveća laboratorija na svijetu

Hrvatska ministarka je podsjetila kako je protekla sedmica bila sedmica dobrih vijesti za međunarodnu prepoznatljivost hrvatskog obrazovanja i nauke, budući da je i Evropska komisija objavilo vrlo pozitivan izvještaj o ambicioznim obrazovnim reformama.

Divjak je u oktobru 2017. godine o pridruživanju razgovarala s glavnom direktoricom CERN-a Fabiolom Đanoti, a peročlana misija CERN-a u Hrvatskoj je u maju ove godine provela tri dana kako bi utvrdila ispunjava li Hrvatska uslove.

Evropski laboratorija za fiziku elementarnih čestica (CERN) je najveća istraživačka laboratorija na svijetu, a osnovalo ju je Europsko vijeće za nuklearna istraživanja i njim upravlja dvadeset država. U CERN-u je zaposleno oko 2500 ljudi, a oko 8000 naučnika iz 580 raznih institucija širom svijeta koristi se njegovim kapacitetima za svoja istraživanja.

Bonus video: