Nikolić: Izbjeglička kriza je najveći izazov današnjice

"Međutim ukoliko međunarodna zajednica, prije svih EU, ne učini konkretan napor da se problem riješi, Jugoistočnoj Evropi prijeti još veća humanitarna katastrofa. Posljedice toga niko ne može da predvidi, ali će se one sasvim sigurno odraziti ne samo na Evropu, već i na čitav svijet",poručio je Nikolić
0 komentar(a)
Tomislav Nikolić, Foto: Reuters
Tomislav Nikolić, Foto: Reuters
Ažurirano: 30.09.2015. 19:53h

Predsjednik Srbije Tomislav Nikolić založio se večeras u Njujorku za održavanje međunarodnog foruma o izbjegličkoj krizi, koja je, kako je rekao, najveći izazov današnjice, i istakao humanost građana Srbije prema izbjeglicama sa Bliskog istoka.

"Nema boljeg načina da se objektivno sagleda situacija i pruži odgovor i predlog za rješavanje tog kompleksnog problema. Jer, humanitarna katastrofa sa kojom se suočava svijet, sada je samo posljedica krize koja već četiri godine potresa Siriju bez adekvatnog odgovora međunarodne zajednice", rekao je Nikolić na Generalnoj skupštini UN.

Predsjednik je podsjetio da je Srbija 90-ih godina označena kao krivac za ratove na prostoru bivše Jugoslavije, koji je na sličan način iniciran i isceniran kao sukob u Siriji, a čak je nedavno pred SB UN bila podnijeta rezolucija kojom bi se Srbi žigosali kao primjer genocidnog naroda.

"Kakvi smo to mi genocidni zločinci, da li o tome ili o dobrodušnim i velikodušnim domaćinima govore snimci migranata koji u regionu jedino u Srbiji ne djeluju uplašeno i zabrinuto od postupaka naroda ili vlasti. Da li su se to građani Srbije promijenili? Nisu. Građani Srbije svih nacionalnosti su oduvijek, i tada i sada, humani ljudi, dobri domaćini i dobri susjedi", poručio je Nikolić sa govornice Generalne skupštine UN.

Prema njegovim riječima, Srbija kao zemlja koju je kriza mnogo pogodila, očekuje odgovorno i humano ponašanje članica UN.

"Trebalo bi da svi budemo svjesni da će situacija u kojoj se nalazimo imati globalne posljedice. Civilizacija se nalazi na prekretnici. Evropa je na velikim iskušenjima. Sada je vrijeme da pokaže da li je i dalje lučonoša u primjeni ljudskih prava, poštovanju međunarodnog prava, ili će nastaviti da zatvara oči pred očiglednim duplim standardima i dopustiti da tekovine civilizacije važe samo za neke države i neke narode", rekao je on.

Srbiji je možda teže nego ostalim zemljama starog kontinenta, zato što nema pristup zajedničkim fondovima, ali se ona trudi da, uprkos teškoj ekonomskoj situaciji, obezbijedi pristojan boravak i smještaj izbjeglih lica.

"Međutim ukoliko međunarodna zajednica, prije svih EU, ne učini konkretan napor da se problem riješi, Jugoistočnoj Evropi prijeti još veća humanitarna katastrofa. Posljedice toga niko ne može da predvidi, ali će se one sasvim sigurno odraziti ne samo na Evropu, već i na čitav svijet",poručio je Nikolić.

On je naveo podatak da je u periodu od 1. januara do 14. septembra ove godine evidentirano ukupno 125.138 lica koja su stigla na teritoriju Srbije od kojih je samo 524 podnijelo zahtjev za azil.

Nikolić je takođe skrenuo pažnju na zabrinjavajuće ponašanje predstavnika vlasti u pojedinim državama, koje su podigle žičane i žilet ograde u namjeri da getoiziraju azilante koji bježe od rata i nemaštine.

"Srbija nije članica EU ali doslovno sprovodi u djelo proklamovani princip solidarnosti koji je vrijednosni temelj na kome bi bezuslovno trebalo da počiva sama EU. Ne znam kako se ovolika sebičnost, ponekad i mržnja prema onima koji nemaju ništa razvila kod pojedinaca. Sudeći po tome kako rukovodstva nekih država sve više gube nerve, situacija će biti samo gora", upozorava Nikolić.

Zato je potreban sveobuhvatni plan koji bi morao da se realizuje u najkraćem mogućem roku, a ako ga ne bude, migranti će se potpuno prepustiti krijumčarima ljudi, dodao je predsjednik Srbije.

Nikolić je sa govornice UN ukazao i na to da je Srbija jedina zemlja u Evropi, kojoj pored otimanja dijela teritorije, protjerivanja građana, nekažnjenog ubijanja i takozvane žetve organa, sada pokušavaju da otmu i kulturnu baštinu pod zaštitom UNESKO-a.

Podsjetivši da su u martu 2004. godine kosovski Albanci uništili brojne hrišćanske pravoslavne hramove, Nikolić je naveo da je Albanija u ime prištinske administracije podnijela zahtjev UNESKO-u da se srpska baština proglasi kosovskom.

"Zato apelujem na sve predsjednike, da ne dozvolite da se srpskom narodu oduzme njegovo biće, otme njegova suština, njegova duhovna vertikala: manastiri na Kosovu i proglase kulturnom baštinom albanskog naroda na Kosovui. To prosto nije istina, nije istorijska i naučna činjenica. Nije pravda", poručio je on.

Kako je dodao, Srbija razgovara sa predstavnicima administracije u Prištini, ispuniće sve obaveze iz Rezolucije 1244 UN, iz do sada postignutih dogovora u Briselu, ali nikada neće priznati nezavisnost.

Nikolić je ukazao i da je pravo vrijeme za reformu svjetske organizacije, ističući da su danas pravo i moral, koji su nekada određivali međunarodne odnose, izostavljeni iz međunarodne politike.

On se osvrnuo i na još jedan izazov - klimatske promjene, rekavši da će Srbija nastaviti da daje doprinos aktivnostima UN i drugim u poslovima oko monitoringa klime i smanjenja negativnih uticaja klimatskih promjena.

Bonus video: