Sjećanje: 33 godine od smrti Josipa Broza Tita

Na sahranu doživotnog jugoslovenskog predsjednika, došlo oko 700.000 ljudi, među kojima 209 državnih i partijskih delegacija iz 128 zemalja
65 pregleda 29 komentar(a)
Tito, Foto: Statehighwayone.com
Tito, Foto: Statehighwayone.com
Ažurirano: 03.05.2013. 07:34h

Dugogodišnji predsjednik Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije i lider jugoslovenskih komunista Josip Broz Tito, ličnost koja je obilježila jedan istorijski period na balkanskim prostorima umro je 4. maja prije 33 godine u Kliničko-bolničkom centru u Ljubljani.

Četiri dana kasnije u Beograd je, na sahranu doživotnog jugoslovenskog predsjednika, došlo oko 700.000 ljudi, među kojima 209 državnih i partijskih delegacija iz 128 zemalja. To je bio najposjećeniji pogreb nekog državnika u 20. vijeku.

Posljednju poštu Titu, koji je bio i jedan od osnivača Pokreta nesvrstanih, tada su odali 31 šef države, 22 premijera, četiri kralja, šest prinčeva i 11 predsjednika skupština.

Iz svijeta podijeljenog po hladnoratovskim linijama, došli su državnici iz oba bloka.

Tito je predvodio oslobodilački pokret koji je oslobodio Jugoslaviju u Drugom svjetskon ratu 1945. i od tada, do smrti, bio je na čelu i države i Komunističke partije.

Period njegove vladavine, i pored kritičkog stava prema načinu na koji je rješavao neka unutrašnja politička i ekonomska pitanja, među većinom građana bivše Jugoslavije i dalje važi za simbol boljeg, sigurnijeg i uređenijeg života od potonjeg.

Titovom smrću počeli su dezintegracioni procesi koji su doveli do raspada SFRJ, uz kritike njegove vladavine i distanciranja od njegovog lika i djela.

Svake godine, na godišnjicu Titove smrti, u Kuću cvijeća u Beogradu u kojoj je sahranjen, dolaze poštovaoci, simpatizeri, porodica i posjetioci iz svih krajeva bivše Jugoslavije.

Od 1980. godine Kuću cvijeća, u sklopu Muzeja istorije Jugoslavije, posjetilo je više od 17 miliona ljudi. Broj posjetilaca se 1990-tih godina znatno smanjio, ali posljednjih godina ponovo raste.

Bonus video: