Srbija povlači mlijeko, analize u CG "nisu pokazale ništa zabrinjavajuće"

Analize u Srbiji pokazale povećanu koncentraciju opasnog aflatoksina kod proizvođača mlijeka koji su prisutni i na crnogorskom tržištu
116 pregleda 57 komentar(a)
Ažurirano: 19.02.2013. 19:04h

Ministarstvo poljoprivrede Srbije naložilo je povlačenje svih spornih serija mlijeka kod kojeg je utvrđena povećana koncentracija aflatoksina, kako bi uradili dodatne analize. Aflatoksin je kancerogen i može da izazove rak jetre.

"Zbog različitih rezultata ispitanih uzoraka unutar istog mlijeka, Ministarstvo poljoprivrede će po preporuci Referentne laboratorije Evropske unije poslati sporne uzorke na superanalizu u Holandiju, u laboratoriju koja može sa preciznošću da utvrdi stvarni nivo aflatoksina M1 u mlijeku", saopšteno je iz tog resora.

Sekretar za poljoprivredu Vojvodine Goran Ješić u ponedjeljak je saopštio alarmantene rezultate analize mlijeka, prema kojima čak 29 do 35 uzoraka mlijeka imalo povećanu koncentraciju aflatoksina.

Glavna zdravstveno-sanitarna inspektorka Višnja Orban rekla je da su u toku analize više uzoraka mlijeka i domaćih i stranih proizvođača

Crnogorska Uprava za inspekcijske poslove je saopštila da je u toku pojačan nadzor nad mliječnim proizvodima, te da dosadašnje analize nijesu pokazale ništa zabrinjavajuće.

"Pojačan nadzor i uzorkovanje će se nastaviti, a javnost će biti obaviještena o rezultatima", saopšteno je iz Uprave.

“Vijesti” su obišle tri velika podgorička marketa, “Maksi” u tržnom centru Delta siti, “Voli” u TC Bazar, kao i “Mex” u ulici Ivana Vujoševića. Iako su gotovo svi pomenuti brendovi bili prisutni u prodaji, proizvoda sa spornim rokovima trajanja nije bilo.

Prošle sedmice je Centar za ekotoksikološka ispitivanja, po nalogu Uprave za inspekcije, kontrolisao sadržaj mlijeka "Dukat" i saopšteno je da je mlijeko tog proizvođača bezbjedno za upotrebu.

Glavna zdravstveno-sanitarna inspektorka Višnja Orban rekla je da su u toku analize više uzoraka mlijeka i domaćih i stranih proizvođača.

“Uzeta su 23 uzorka prošlog četvrtka, ne znam koji je rok u Srbiji, ali mi smo uzeli ta mlijeka koja se nalaze u Crnoj Gori. Sve zavisi od serije i od roka”, kazala je Orban, najavljujući da će se do petka znati da li ima u Crnoj Gori mlijeka koje je sumnjivo u Srbiji.

“Ne možemo da kažemo da kažemo ni koristite ni ne koristite jer je to stvar slobodnog izbora”, rekla je inspektorka.

Crnogorski inspektori kontrolišu hranu na samom uvozu, kada treba da je prati odgovarajuća deklaracija, a uzorke na provjeru uzimaju samo ako procijene da je to neophodno

Nadležni organi u Srbiji, međutim, podsjećaju da su njihove nedavne analize pokazale da je tamošnje mlijeko bezbjedno za potrošače. Analize su radili i iz Nacionalne organizacije potrošača, koji su takođe saopštili da nijesu našli zabrinjavajuče rezultate.

Sanja Čelebićanin iz Uprave za veterinu rekla je za B92 da nadležni organi, na osnovu monitoringa, nisu pronašli koncentracije zbog kojih bi se stvarala panika, ali je dodala da Ministarstvo poljoprivrede treba da pojača nacionalni monitoring. Međutim, prema njenim riječima, monitoring ne predstavlja reprezentativnu analizu.

Predsjednik Nacionalne organizacije potrošača Srbije Goran Papović kazao je da se različiti rezultati pojavljuju zbog toga što su ispitavanja rađena u različitim laboratorijama, koje imaju neusklađene kriterijume.

"Ti rezultati bi mogli da budu sasvim drugačiji ako bi se to isto mlijeko predalo na ispitivanje refrentnoj laboratoriji u Beču, gdje mogu da ustanove odstupanja i do 30 odsto", rekao je Papović agenciji Beta.

Odmah nakon što je u Hrvatskoj otkriveno da je mlijeko proizvođača “Dukat” i “Vindija” kontaminirano aflatoksinom, koje je i povučeno sa tamošnjeg tržišta, u Srbiji je urađena vanredna inspekcijska kontrola.

Ta analiza je pokazala da je mlijeko u Srbiji bezbjedno za upotrebu. Nakon te, urađena je i nezavisna analiza koju je organizovala nacionalna organizacija potrošača Srbije, koja je pokazala da su količine aflatoksina na gornjoj granici. Međutim, podaci koje je izneo Ješić pokazuju suprotno.

Crnogorski inspektori kontrolišu hranu na samom uvozu, kada treba da je prati odgovarajuća deklaracija, a uzorke na provjeru uzimaju samo ako procijene da je to neophodno.

Ukoliko se utvrdi da ne odgovaraju standardima, ne dozvoljava im se uvoz. U unutrašnjem prometu, inspektori kontrolišu hranu u redovnim i vanrednim nadzorima, a takođe se uzorkuje i šalje na analize.

Sada se postavlja pitanje šta je sa mesom krava koje su jele hranu koja je imala povećanu koncentraciju aflatoksina, jer sve počinje upravo na farmama, odnosno na njivama.

Ješić: Otac sam dvoje djece moram da reagujem

Goran Ješić je saopštio da su podaci koje je objavio dobijeni od uzoraka uzetih iz maloprodaje na teritoriji Novog Sada, nakon analize u jednoj akreditovanoj laboratoriji iz Bečeja.

Goran Ješić, Foto: blic.rs

Pokrajinski sekretar je dodao da je uzrok za takvo stanje zaraženost prošlogodišnjeg roda kukuruza i da do ovoga ne bi ni došlo da se na vrijeme reagovalo i da taj slučaj nije bio zataškavan.

"Poslali smo uzorke u tri laboratorije, u srijedu i petak se očekuju rezultati iz druge dve. Mi smo tražili od države juče da reaguje, ali niko ceijeli dan nije odgovarao. Kao otac dvoje dece morao sam sinoć da reagujem, jer sam prvo čovjek, a onda državni službenik", rekao je Ješić na konferenciji za novinare.

Ministar poljoprivrede Srbije Goran Knežević izjavio je da je mleko u Srbiji bezbjedno za upotrebu i da su određene količine mleka povučene. Knežević je na konferenciji za novinare u Vladi Srbije rekao da zdravlje građana nije ugroženo, a da povučene količine mlijeka nijesu neispravne.

Hrvatska povukla i mlijeka “Merkator” i “Lidl”

Sa tržišta Hrvatske biće povučene četiri vrste mlijeka u kojima je pronađena povišena količina aflatoksina, a radi se o dugotrajnom mlijeku “Dukat”, “Megle” i dvije vrste dugotrajnog mlijeka proizvođača iz Bosne i Hercegovine.

Sanitarna inspekcija analizirala je 12 uzoraka mleka, a u četiri je pronađena povišena količina aflatoksina, prenosti televizija RTL. Radi se o dugotrajnom mleku “Dukat” 3,8 odsto mlečne masti, u kojem je nađeno 0,08 mikrograma, kao i mleku “Megle” sa 2,8 odsto mlečne masti, koje ima sedam puta više aflatoksina od dozvoljenog nivoa.

Povišene količine nađene su i u dva mlijeka iz BiH, a radi se o dugotrajnom mleku “Merkator” sa 2,8 odsto mliječne masti i mlijeku “Lidl”, isto sa 2,8 odsto mliječne masti. Iz Ministarstva poljoprivrede Hrvatske saopštili su da je aflatoksin pronađen i u mleku iz Mađarske, ali se čeka potvrda.

Galerija

Bonus video: