Šta nam otkrivaju Panamski papiri: London je srce sistema poreskih oaza

Autor knjige Poreske oaze, Nikolas Šakson, rekao je da je London epicentar velikog dijela sumnjivih poslova koji se događaju u svijetu
68 pregleda 1 komentar(a)
London, Foto: Shutterstock
London, Foto: Shutterstock
Ažurirano: 08.04.2016. 09:36h

Afera Panamski papiri odškrinuli su vrata u bankarski svijet bogatih i moćnih, ali su razotkrili i centralnu ulogu Londona koji je samo srce sistema poreskih oaza, ocijenili su stručnjaci upoznati s radom londonskog Sitija.

Dokumenti koji su nedavno procurili iz panamske advokatske kancelarije Mosak Fonseka pokazuju veze između Ujedinjenog Kraljevstva i hiljada firmi koje su za sjedište odabrale britansku teritoriju zbog niskih poreza i labavog zakona, prenosi Biznis.ba.

Panamski dokumenti pokazali su i kako se diskretni fondovi ulažu u britansku aktivu, posebno u vrlo spekulativno londonsko tržište nekretnina.

Autor knjige Poreske oaze, Nikolas Šakson, rekao je da je London epicentar velikog dijela sumnjivih poslova koji se događaju u svijetu.

"London je srce paukove mreže koja dopire do dalekih prekomorskih teritorija, ostataka imperija, poput Britanskih Djevičanskih Ostrva. Na tom malom arhipelagu registrovano je 110 hiljada računa iz advokatskog društva Mosak Fonseka”, kazao je Šakson.

On je objasnio da ako je Velika Britanija sama relativno transparentna i moralna u finansijskom poslovanju, sumnjive afere ona u 'podizvođenje' daje na prekomorskim teritorijima, često putem fiktivnih preduzeća.

"Utaja poreza događa se na rubovima paukove mreže i uopšteno se veze pronalaze sa londonskim Sitijem ili s britanskim firmama specijalizovanim za poreze i knjigovodstvo", kazao je Šakson.

Profesor na univerzitetu Siti u Londonu, Ričard Marfi tvrdi da su te poreske oaze sve agenti Sitija, odakle se kontroliše cjelokupni sistem.

Niz poznatih političara posjeduje velike nekretnine u Londonu putem ofšor preduzeća osnovanih uz pomoć panamske Fonseke, piše britanski dnevnik Gardijan. Primjer je za to predsjednik Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE), šeik Kalifa ben Zajed Al Nahjan koji posjeduje kompleks nekretnina vrijednih 1,2 milijarde funti ili 1,5 milijardi eura.

Ta otkrića protivrječe nedavnim izjavama premijera Velike Britanije Dejvida Kamerona o borbi protiv poreskih oaza.

"Većina gradova u svijetu ne posluje sa strancima koji stižu s torbama novčanica spremni kupiti kuće ili preduzeća. Ali London nije među njima", piše uvodničar popularnog dnevnika Evening Standard, Sajmon Dženkins.

Niz je razloga zbog kojih je upravo London u središtu finansijskih tokova. Najprije, svjetska finansijska prijestonica znala je kapitalizovati baštinu britanskog carstva i njegove trgovačke aktivnosti.

Važno je i to što je engleski jezik kojim se govori u svijetu finansija.

Takođe, Velika Britanija ima stabilan pravni sistem. Zatim, geografski je idealno smještena između Evrope i Sjedinjenih Američkih Država (SAD). Tradicionalno u Britaniji politika ne interveniše u ekonomiju.

Marfi smatra da je danas London pod pritiskom da svoje prekomorske teritorije učini moralnijima, međutim dobra volja se uvijek 'nasuka' o lobi moćnog britanskog finansijskog sektora.

Bonus video: