Katalonski parlament potvrdio plan o otcepljenju od Španije

Parlament je, međutim, odbacio pozive CUP-a regionalnim poslanicima i institucijama, uključujući lokalnu politiciju, da se ogluše o odluke španskih sudova
77 pregleda 0 komentar(a)
Španija zastava, Foto: Shutterstock.com
Španija zastava, Foto: Shutterstock.com
Ažurirano: 07.04.2016. 15:53h

Vladajuće katalonske stranke koje se zalažu za nezavisnost Katalonije potvrdile su danas svoju namjeru da se taj region otcjepi od Španije, uprkos tome što je deklaraciju o tome suspendovao Ustavni sud.

Grupa "Zajedno za da" i njen antikapitalistički nastrojen koalicioni partner CUP potvrdili su danas plan o otcjepljenju u regionalnom parlamentu u Barseloni, prenosi AP.

Parlament je, međutim, odbacio pozive CUP-a regionalnim poslanicima i institucijama, uključujući lokalnu politiciju, da se ogluše o odluke španskih sudova.

Potvrda plana o otcjepljenju u katalonskom parlamentu odgovor je na odluku Ustavnog suda da odbaci prvobitnu najavu "mape puta" za sticanje nezavisnosti do 2017. koja je odobrena 10. novembra 2015.

Stranke koje zagovaraju otcepljenje imaju neznatnu većinu u parlamentu, ali je ovaj region sa 7,5 miliona stanovnika podjeljen po pitanju nezavisnosti sa gotovo istim brojem pristalica i protivnika, navodi AP.

Lider Katalonije Karles Pudždemon izjavio je prije tri dana da njegov kabinet neće proglasiti nezavisnost od Španije dok je on na čelu tog regiona, ali je istovremeno pozvao na finansijsku autonomiju Katalonije.

"Želimo vladu koja razgovara i pregovara", rekao je on španskom listu "Ekspansion", istakavši da će katalonska vlada poštovati zakon i držati se dijaloga sa Madridom u svojim težnjama ka otcjepljenju.

On je, međutim pozvao na finansijsku autonomiju regiona na čijem je čelu, rekavši da je katalonska ekonomija "održiva i dinamična" te da ne bi trebalo da bude pod kontrolom ministarstva u Madridu.

Kada je početkom januara stupio na dužnost, Pudždemon je rekao da trenutni parlamentarni sastav Katalonije neće dozvoliti otcjepljenje, ali je kao cilj postavio proglašenje nezavisnosti u narednih 18 meseci.

Da bi se Katalonija otcjepila, potrebno je da većina njenih stanovnika odobri novi ustav putem referenduma.

Ukoliko 7,5 miliona Katalonaca odobri taj ustav, taj region bi mogao da zvanično proglasi nezavisnost od Madrida.

Bonus video: