Protest u Istanbulu zbog hapšenja dvojice novinara

Demonstranti, među kojima je bilo novinara i poslanika iz opozicionih stranaka, uzvikivali su parole - "Rame uz rame protiv fašizma", "Tajipe lopove", "Tajipe ubico"..,
1 komentar(a)
Džan Dundar, Foto: Reuters
Džan Dundar, Foto: Reuters
Ažurirano: 27.11.2015. 14:03h

Više od hiljadu demonstranata okupilo se danas ispred prostorija turskog opozicionog dnevnika "Džumhurijet" u Istanbulu kako bi izrazili nezadovoljstvo zbog hapšenja dvojice novinara tog lista koji su osumnjičeni za špijunažu.

Demonstranti, među kojima je bilo novinara i poslanika iz opozicionih stranaka, uzvikivali su parole - "Rame uz rame protiv fašizma", "Tajipe lopove", "Tajipe ubico".., misleći na turskog predsjednika Redžepa Tajipa Erdogana.

Nekoliko desetina demonstranata se, takođe, okupilo ispred kancelarije tog lista u Ankari, prenosi AF

Istaknuti turski novinari Džan Dundar i Erdem Gul optuženi su za špijunažu nakon što su objavili da su turske tajne službe slale oružje islamističkim pobunjenicima u Siriji.

Dundaru, glavnom uredniku dnevnika "Džumhurijet", i Gulu, šefu redakcije tog lista u Ankari, prijeti doživotna robija ukoliko se utvrdi da su krivi, prenosi BBC.

Njihovi navodi i video snimak izazvali su pravu političku oluju u Turskoj, kao i tužbu koju je protiv tog lista podnio predsjednik Turske Redžep Tajip Erdogan.

Novinari, koji poriču optužbe za koje se terete, izvijestili su da su kamioni koje koristi turska obajveštajna agencija MIT korišćeni za prevoz oružja islamističkim opozicionim grupama u Siriji.

Video snimak koji je objavljen uz izvejštaj pokazao je, navode novinari, kako turski policajci presreću kamione i otkrivaju sanduke sa oružjem i municijom.

Vlada tvrdi da su kamioni obavještajne službe prevozili pomoć turkmenskoj manjini u Siriji, a Erdogan je upozorio da će se "onaj ko je napisao tu priču to skupo platititi".

I Dundar i Gul su optuženi za špijunažu i pružanje pomoći pokretu Fetulaha Gulena, koji je ranije bio blizak saveznik Erdogana, ali turska vlada taj pokret sada smatra terorističkom organizacijom.

"Pitaju nas zašto smo objavili tu priču. Istorija novinarstva je puna primjera kao što su "Votergejt" ili "Vikiliks" koji pokazuju da bi države željele da neke činjenice ostanu u tajnosti. Ali ih treba izneijti na vidjelo jer je to u korist opšteg dobra", rekao je Dundar.

Grupe koje se bore za slobodu štampe oštro su kritikovale optužbe protiv dva turska novinara.

Turska se, inače, suočava sa oštrim kritikama zbog stanja na polju slobode štampe i nalazi se na 149. mjestu među 180 zemalja na Indeksu slobode štampe u svijetu koji su objavili Reporteri bez granica, podsjeća britanska medijska kuća.

Bonus video: