Okončan štrajk njemačkih željezničara, ali...

Štampa ukazuje da je raspoloženje u javnosti, a i među sindikatom GDL za štrajk opalo, navodi, da štrajk ne donosi pare na račun
0 komentar(a)
Njemačka, pruga, Foto: Reuters
Njemačka, pruga, Foto: Reuters
Ažurirano: 21.05.2015. 08:58h

Štrajk njemačkih željezničara, za koji se vjerovalo da će biti najduži u istoriji, okončan je prijevremeno uz noćašnji dogovor o postupku poravnanja sindikata mašinovođa GDL i poslodavca Dojče ban što, međutim, ne znači da će putnici sasvim normalno odmah moći da putuju, upozoravaju njemački mediji.

Dojče ban i GLD su se dogovorili da se štrajk okonča, ali pregovori nastave u postupku poravnanja, prenose mediji, navodeći da su arbitri u tom postupku bivši predsjednik brandenburške vlade Matijas Placek iz Socijaldemokratske partije i šef vlade Tiringije Bodo Ramelov iiz partije Ljevica.

Mediji navode da ima najmanje četiri razloga zašto je Klaus Vezelski, šef GDL koji je, kako navode neki mediji, svojim beskompromisnim stavom nervirao cijelu Njemačku pristao na okončanje ovog, devetog po redu štrajka, započetog u prošli utorak.

Štampa ukazuje da je raspoloženje u javnosti, a i među sindikatom GDL za štrajk opalo, navodi, da štrajk ne donosi pare na račun.

Ovaj štrajk je podijelio sindikalce, a Vezelski je, pri tom, vodio i politicčku bitku, navode razloge analitičari i ističu da - na kraju "štrajkački mač, nije više bio oštar".

To znači, komentarišu mediji, da je za poslodavca štrajk postao rutina i da su planovi i vanrednom redu vožnje, u vrijeme obustave rada, dobro funkcionisali.

Dojče ban je, do duše, morao da uzme u obzir brojne otkazane vozove, ali štrajk imidžu njemačke željeznice, nije puno naštetio, komentarišu mediji.

Ovo je bila deveta obustava rada u dugom sporu između sindikata mašinovoda GDL i državne njemacke željeznice Dojče ban zbog uslova rada.

Njemacka željeznica Dojče ban, dnevno preveze oko 5,5 miliona ljudi i ima 300.000 zaposlenih, a sindikat mašinovoda GDL vec mjesecima je u svađi oko tarife.

Mašinovode traže povećanje zarada od pet odsto i jedan sat manje rada tokom sedmice i da se, pri tom, i mašinovodama na lokomotivama za manevrisanje obezbijedi isti status, kao i ostalim mašinovođama.

Političari su na prošli štrajk reagovali veoma ozbiljno, kao i na ovaj, upozoravajući na štete po prviredu i putnike.

Bonus video: