Strah od bakterije: Francuska najavila zabranu uvoza povrća iz Italije

Evropska unija pažljivo prati stanje i traži sječu oboljelih stabala masline
57 pregleda 1 komentar(a)
masline, Foto: Shutterstock
masline, Foto: Shutterstock
Ažurirano: 04.04.2015. 07:31h

Udruženje italijanskih poljoprivrednika osudilo je Francusku što je objavila "trgovinski rat" time što je najavila zabranu uvoza povrća sa juga Italije.

Tamo je, kako se navodi, nekoliko stotina hiljada stabala maslina suši zaraženo patogenom bakterijom.

Francuski ministar poljoprivrede Stefan Le Fol najavio je danas zabranu uvoza italijanskog povrća koji dolazi s područja zaraženog patogenom bakterijom "xyllea fastidiosa" protiv koje nema lijeka.

Evropski komesar za zdravstvo i bezbjednost hrane, Vitenis Andriukaitis, nedavno je proglasio "apsolutnu budnost" da bi se sprečilo širenje bakterije koja ubija masline u južnoj Italiji, a prijeti i vinovoj lozi i citrusima. Po njegovim riječima, Evropska unija pažljivo prati stanje i traži sječu oboljelih stabala. Ali, Brisel smatra da je Italija koja je kao ugroženu označila površinu od 241,000 hektara u južnom regionu Pulje, pod pritiskom poljoprivrednika presporo sjekla stabla, te se epidemija proširila i stanje pogoršalo. Poljoprivrednici iz Pulje su odbili da seku stabla ocijenivši da to neće iskorijeniti bakteriju i pozvali EU da pomogne traganje za lijekom za tu biljnu bolest. "Ako posječemo oko milion stabala ove godine, naredne godine će biti zaraženo još jedan milion", rekao je proizvođač maslina Đovani Merlkarne. Stručnjaci iz svih 28 članica EU sastaće se 21. aprila da bi odlučili šta će uraditi. Italijanski maslinari smatraju da je odluka Francuske o zabraniu uvoza "nesrazmerna" i zahtijevaju od svoje vlade da uputi protest Francuskoj. "Ukoliko francuska blokada stupi na snagu, to će znatno oštetiti privredu u Pulji i cijeloj Italiji, kao i privredne odnose dvije zemlje u već teškom trenutku ekonomske krize", naveli su italijanski poljoprivrednici. Le Fol je rekao da postoji rizik od širenja zaraze na stabala maslina u Francuskoj ukoliko bakterija stigne s povrćem. "Ne postoji način da se direktno borimo protiv bakterije. Kada je jednom zaraženo, stablo samo može da se isječe i korijen uništi kako bi se iskorijenila infekcija", rekao je francuski ministar poljoprivrede.

Bonus video: