Ministri EU: Primjena sporazuma labavi sankcije Rusiji

"Potrebno je da tamo (na istoku Ukrajine) više ne bude pobunjenika i oružja, kad je riječ o ruskoj strani, a kad je u pitanju ukrajinska strana, da više ne bude naoružanih grupa, niti naoružanja"
1 komentar(a)
Federika Mogerini, Foto: Beta/AP
Federika Mogerini, Foto: Beta/AP
Ažurirano: 21.10.2014. 06:59h

Šefovi diplomatija Evropske unije su na zasjedanju u Luksemburgu zauzeli jedinstven stav da do popuštanja ili ukidanja sankcija Rusiji može doći tek kad se uveliko primijeni mirovni sporazum Kijeva i Moskve o prestanku oružanih sukoba na istoku Ukrajine i prihvate ukrajinski zakoni za izbore u toj zemlji.

To je zaključak zasjedanja šefova diplomatija EU koji su ocijenli da je "rano da se ukinu sankcije Rusiji, ali i da bi bilo kakvo pooštravanje sankcija samo pogoršalo ukrajinsku krizu", izjavili su ministri inostranih poslova Španije i Italije, Hose Manuel Garsija-Margaljo i Federika Mogerini.

Garsija-Margaljo je po završetku zasjedanja novinarima prenio i ocjenu ministara EU da je za održanje primirja u Ukrajini jedini put dijalog, a Mogerini je stavila do znanja da "izgleda veoma teško da se kroz desetak dana ustanovi da je na terenu (u Ukrajini) došlo do tako povoljnog razvoja da se do kraja oktobra donese odluka o izmjeni režima sankcija" Moskvi.

Mogerini, koja je imenovana za novu visoku predstavnicu EU, je naglasila da je sporazum iz Minska bio ključni preokret, ali je najavila da će se o mogućem ukidanju sankcija stalno raspravljati idućih nedjelja i mjeseci "kako bi se pripremili koraci i sve bilo spremno da zajedno donosimo odluke".

Luksemburški ministar Žan Aselborn je rekao da ono što šefovi diplomatija EU traže, "jeste da na području Donbasa Rusija učini sve što može da se sprovede sporazum iz Minska, i to je sve".

"A, prema tom sporazumu", predočio je Aselborn, "potrebno je da tamo (na istoku Ukrajine) više ne bude pobunjenika i oružja, kad je riječ o ruskoj strani, a kad je u pitanju ukrajinska strana, da više ne bude naoružanih grupa, niti naoružanja".

Odgovarajući na pitanje novinara kako gleda na tvrdnje da je njemačka obavještajna služba BND zaključila da su pobunjenici na istoku Ukrajine otetim raketnim sistemom od ukrajinske vojske oborili malezijski civilni avion, Aselborn je uzvratio da, "ako baš hoćete da me vučete za jezik kad je u pitanju logika njemačke tajne službe ko je u pravu, a ko nije, jedino ću reći da je to jako, jako tužna stvar, jer je poginulo blizu tristo ljudi".

"Nadam se", dodao je luksemburški ministar, "da će jednog dana istina biti utvrđena i mislim da će u ljeto 2015. Civilna agencija za avijaciju sa svim uključenim stručnjacima o tome iznijeti istinu na vidjelo".

Španski ministar Garsija-Margaljo je stavio do znanja da su uslovi za ukidanje sankcija Moskvi to da se sporazum iz Minska sprovede tako da se ispoštuje prekid vatre, postavi misija OEBS-a za nadzor ukrajinsko-ruske granice, razmijene zarobljenici i omogući humanitarna pomoć.

Najzad, kako je podvukao, mora doći do "nacionalnog dijaloga uz učešće svih strana koji će uroditi usvajanjem novog ustava, a tu je veliki problem i ključna stvar ustavna decentralizacija Ukrajine tako da Ukrajina ne postane zemlja koja ne može opstati".

Španski ministar je naglasio da se mora riješiti problem raseljenih 400 hiljada lica unutar Ukrajine i još 427 hiljada žitelja te zemlje koji su izbjegli u Rusiju.

Bonus video: