Španija se protivi da Kosovo bude dio strategije proširenja EU

"U diplomatskim krugovima se pominje da Španija misli da se suprotstavi i učešću Kosova na Samitu EU i zemalja Zapadnog Balkana u Sofiji", piše Koha
3 komentar(a)
Evropska unija, Foto: Shutterstock
Evropska unija, Foto: Shutterstock
Ažurirano: 30.01.2018. 08:14h

Samo nedjelju dana prije usvajanja Strategije proširenja EU na zemlje Zapadnog Balkana, Španija je dovela u pitanje ne samo strategiju već i cijeli proces zbog oštrog suprotstavljanja uključivanju Kosova u bilo koji proces koji ostavlja utisak da se Kosovo tretira kao država, piše Koha ditore.

U pismu u obliku "non paper" koje je Španija dostavila pred usvajanje strategije proširenja na Zapadnom Balkanu i koji je dnevnik obezbijedio, Španija se suprostavlja upotrebi termina WB6, što je skraćenica sa šest zemalja Zapadnog Balkana, i ističe da "Kosovo nije dio procesa proširenja", piše Koha ditore.

Ako se uzmu u obzir primjedbe Španije, prema navodima ovog dnevnika, onda Strategija proširenja EU, umjesto podrške, još više gasi nade za povjerenje u proces proširenja EU.

"U diplomatskim krugovima se pominje da Španija misli da se suprotstavi i učešću Kosova na Samitu EU i zemalja Zapadnog Balkana u Sofiji", piše Koha.

Prema sagovornicima Kohe u Briselu, skraćenica WB6 se koristi za strategiju kako se ne bi "uznemirile" zemlje koje nijesu priznale Kosovo i u tekstu se te zemlje nazivaju partnerima EU.

Španija su suprotstavlja i korišćenju tog naziva.

Dnevnik konstatuje da je ovakav pristup Španije rezultat unutrašnjih problema s kojima se suočava i ide protiv svega što je do sada govorila o evropskim integrativnim procesima.

U "non paperu" Španija tvrdi da je neophodno napraviti razliku između procesa proširenja EU i procedura i strategija za Zapadni Balkan koji je dio zajedničke spoljne i bezbjednosne politike (CFSP) i koja prati svoju logiku. Takođe, Španija smatra da proširenje ne treba posmatrati kao direktno sredstvo za rešavanje političkih problema u regionu Zapadnog Balkana.

"Treba da se dogodi suprotno, neophodno je da se prethodno prevaziđu ovi sukobi kako bi se omogućio proces proširenja", naveli su predstavnici Španije.

U pismu se predstavnici Kosova - koje se pominje uz fusnotu, pozivaju da unaprijede ostvarivanje standarda koji su zacrtani u Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju, sugeriše se nastavak dijaloga između Kosova i Srbije podržan od strane Evropske unije, "pošto je nemoguće pronaći rešenje sukoba nametanjem unilateralnih rezultata".

Bonus video: