Borel najavio moguće nove sankcije protiv Rusije

"Sadašnja struktura vlasti u Rusiji, koja spaja ekonomske interese, vojsku i politički nadzor, ne ostavlja prostora za demokratsku vladavinu prava"

6181 pregleda 6 komentar(a)
Žozep Borel, Foto: Reuters
Žozep Borel, Foto: Reuters

Šef diplomatije Evropske unije Žozep Borel kazao je da vlast u Rusiji postaje sve autoritarnija i da ne poštuje demokratsku vladavinu prava, upozorivši da su moguće nove sankcije Rusiji.

"Oni su nemilosrdni", rekao je Borel u Evropskom parlamentu nakon prošlonedjeljne posjete Moskvi gdje je tražio oslobađanje kritičara Kremlja Alekseja Navaljnog.

"Sadašnja struktura vlasti u Rusiji, koja spaja ekonomske interese, vojsku i politički nadzor, ne ostavlja prostora za demokratsku vladavinu prava", dodao je.

Borrel je, prenosi agencija Rojters, najavio da će pripremiti nacrt novih sankcija EU protiv Rusije koje će se razmotriti narednih sedmica.

"Na državama članicama je da preduzmu iduće korake, i da, oni uključuju sankcije. Iznijeću konkretne predloge", rekao je Boreli i najavio da će se o tome raspravljati na sastanku ministara vanjskih poslova zemalja EU 22. februara i na samitu EU-a u martu.

U najoštrijem govoru od ruske aneksije Krima 2014., Borel je rekao da mu je posjeta Rusiji prošlog petka učvrstila ocjenu da Rusija želi da se odvoji od Evrope i podijeli zapadne zemlje.

"Ruska vlada ide zabrinjavajućem autoritarnim putem", ocijenio je.

"Izgleda da gotovo da nema prostora za prostor demokratskih alternativa... Oni su nemilosrdni u zatiranju takvih pokušaja", rekao je Borel, prenosi agencija Hina.

Dodao je da vjeruje da Kremlj demokratiju vidi kao "egzistencijalnu prijetnju".

Borelov govor sugeriše zaoštravanje odnosa EU-a prema Rusiji, koja je glavni snabdjevač Evrope energentima i nastoji da poboljša odnose uprkos sankcijama zapadnih zemlja uvedenim 2014.

Žozep Borel
foto: Reuters

Raspravu sa zastupnicima zaključio je kazavši da njegova posjeta Rusiji "nije bila greška" jer je ruskoj strani trebalo direktno prenijeti stavove Brisela.

Ranije u utorak je grupa od 81 zastupnika u Evropskom parlamentu (EP) zatražila Borelovu ostavku nakon njegove posjete Moskvi koju smatraju "blamažom".

Borrelu se u EU zamjera to što nije reagovao dok je na zajedničkoj konferenciji za novinare ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov nazvao EU "nepouzdanim partnerom", što je u Moskvi kritikovao SAD zbog sankcija protiv Kube i propustio da spomene rusko sudjelovanje u ratu u Ukrajini.

Kao vrhunac poniženja spominje se to da je tokom razgovora sa Lavrovom saznao za protjerivanje troje evropskih diplomata i to preko društvenih mreža.

Bliski saradnik ruskog opozicionog vođe Alekseja Navaljnog rekao je da je sa evropskim predstavnicima razgovarao o mogućem uvođenju sankcija protiv visokih ruskih zvaničnika i najbližeg kruga oko predsjednika Vladimira Putina.

Portparolka ruske diplomacije, Marija Zaharova, kritikovala je tu inicijativu, optuživši Navaljnijeve saveznike za "izdaju".

Leonid Volkov, jedan od glavnih Navaljnijevih saradnika, koji je napustio Rusiju, objavio je u ponedjeljak na Telegramu da je "razgovarao sa predstavnicima država članica EU-a o paketu sankcija protiv pojedinaca", prenosi Hina.

"Ponovno ćemo o tome mnogo razgovarati u budućnosti, u narednim sedmicama i mjesecima", dodao je.

Po Volkovu, meta sankcija bili bi Roman Abramovič i Ališer Usmanov, Vladimir Soloviov, Konstantin Ernst, Andrej Kostin i Igor Šuvalov.

Meta sankcija bila bi i djeca glavnog sekretara Savjeta bezbjednosti, Nikolaja Patruševa, čiji je sin ministar poljoprivrede, te direktor FSB-a Aleksandar Bortnikov, koji su već pod sankcijama.

Te mjere ciljale bi "najbliži Putinov krug i njegove saradnike".

EU je više puta zatražila da se Navaljni, koji je u zatvoru od 17. januara, pusti na slobodu.

Optužuje Moskvu i da ne želi da sprovede istragu o njegovu trovanju, zbog čega je EU uvela sankcije protiv nekoliko ruskih zvaničnika.

Moskva i tri evropske zemlje nedavno su međusobno protjerale diplomate zbog te afere.

Bonus video: