Pravna borba Džulijana Asanža ulazi u finalnu fazu

Vrhovni sud u Londonu će u septembru donijeti konačnu odluku o izručenju osnivača Vikiliksa, Džulijana Asanža, SAD-u.

2281 pregleda 1 komentar(a)
Asanž, Foto: Reuters
Asanž, Foto: Reuters

Džulian Asanž se od 2019. nalazi u Belmaršu, zatvoru visokog obezbjeđenja u Londonu. To je jedan je od najstrožih zatvora u Velikoj Britaniji. Pedeset mjeseci koje je osnivač Vikiliksa morao da odsluži zbog kršenja ranijih uslova zatvora odavno je prošlo. Otada je Asanž u nekoj vrsti pritvora, čeka deportaciju u izuzetno teškim uslovima.

Ostala je još posljednja prilika za novu žalbu pred Vrhovnim sudom na prethodne sudske odluke o izručenju SAD koje je u junu potpisala britanska ministarka unutrašnjih poslova Priti Patel. Ta presuda očekuje se sledećeg mjeseca. Ukoliko se potvrde ranije odluke, Džulijan Asanž mora da bude izručen u roku od četiri nedjelje.

Zabrinutost za Asanžovo zdravlje

Asanžova supruga Stela boji se najgoreg, ukoliko njenom suprugu ne omoguće dalje žalbe. "Džulijanov život zavisi od pobjede protiv tog izručenja. On ima kliničku depresiju. Ako bude izručen i stavljen u samicu, što SAD ne isključuju kao opciju, bojim se da će počiniti samoubistvo", izjavila je Stela Asanž za DW.

Australijski dio porodice, otac Džon Šipton i brat Gabrijel, takođe su veoma zabrinuti. "Zdravlje mu se pogoršava", rekao je Asanžov brat prošle nedjelje za „Skaj Australija“. "On je u opasnoj situaciji i ona se stalno pogoršava. Stvarno je potresno vidjeti tog nježnog genija u zatvoru visokog obezbjeđenja uz najnasilnije kriminalce.“

Porodica je apelovala na novog australijskog premijera Entonija Olbaneza da pomogne u spasavanju Asanža, koji je australijski građanin. Tokom predizborne kampanje on je govorio "što je dosta, dosta je", tako jasno dajući do znanja da progon osnivača Vikilliksa mora da prestane.

Ipak, Asanžov otac i brat kažu da se ništa nije promijenilo otkako je Olbanez preuzeo dužnost. Do sada nisu uspjeli ni da se sastanu sa premijerom. Olbanez je nedavno izjavio da takvi pregovori moraju da se vode diplomatski, iza kulisa.

Kontroverzno izručenje

Prema riječima supruge Stele Asanž, Vrhovni sud bi trebalo da dozvoli da budu podnijete dalje žalbe. Ipak, glavno pitanje jeste formalno tumačenje sporazuma o izručenju između Velike Britanije i SAD. U prvostepenoj presudi okružni sudija je između ostalog uzeo u obzir Asanžovo zdravstveno stanje, te je donio odluku protiv izručenja. Međutim, više sudije su procijenile da ti razlozi nisu odlučujuću.

I ostali aspekti su izostavljeni iz razmatranja, uprkos naporima Asanžovih advokata, poput toga da li bi njegovo pravo na slobodu izražavanja i zaštitu novinarskog rada moglo da spriječi izručenje. Ili pitanje da li se iza zahtjeva SAD kriju u stvari politički razlozi.

"Kada iscrpimo pravne mogućnosti u Velikoj Britaniji, postoji mogućnost podnošenja žalbe Evropskom sudu za ljudska prava", kaže Stela Asanž. Ostaje ipak neizvesno da li će britanske sudije željeti da sačekaju odluku tog suda.

Britanska vlada, naime, djeluje u nekim slučajevim suprotno Evropskoj konvenciji o ljudskim pravima. Tako je, na primjer, nacrtom zakona o izbjeglicama koji je predstavljen krajem juna, planirano smanjenje prava i zaštita izbjeglica. Predviđeno je i da se za obavljanje procedure o dodjeli azila u Velikoj Britaniji migranti šalju u Ruandu da bi tamo podnijeli zahtjev za azil. Ako u septembru na čelo Konzervativne stranke dođe Liz Tras i preuzme premijersku funkciju, Asanž će imati male šanse za neku političku intervenciju.

U posjetu dolaze i djeca

Steli Asanž i njihovim sinovima dozvoljeno je da jednom nedjeljno na sat vremena posjete Džulijana u Belmaršu. Dječaci od tri i pet godina oca poznaju samo kao zatvorenika.

Posjete za porodicu uvijek počinju strogim pretresom: „Policajci im gledaju u usta, iza ušiju, u kosu, pod noge. Njuškaju ih policijski psi. Djeca znaju da je to jmesto odakle njihov otac ne može da izađe“, kaže Stela Asanž.

Ali, ovo nije samo borba za život njenog supruga, već i za slobodu medija u Evropi, naglašava Stela Asanž: „Da li je stranoj sili dozvoljeno da interveniše u Evropi i da određuje šta mediji smiju da objavljuju? Zamislite šta bi bilo kada bi Kina učinila isto i sudski gonila novinara u Njemačkoj zbog razotkrivanja kineskih zločina.“

Bonus video: