Još jedan konvoj Vagnerovih boraca stigao u Bjelorusiju

Predsjednik Bjelorusije Aleksandar Lukašenko koji je posredovao u postizanju sporazuma Prigožina i Moskve o okončanju prošlomjesečne jednodnevne pobune Vagnera, rekao je da bi iskustva plaćenika sa fronta mogla da koriste bjeloruskoj vojsci

5710 pregleda 1 komentar(a)
Vagnerovi borci obučavaju bjeloruske vojnike, Foto: REUTERS
Vagnerovi borci obučavaju bjeloruske vojnike, Foto: REUTERS

Još jedan konvoj plaćenika ruske privatne vojske Vagner stigao je danas u Bjelorusiju, čime je nastavljen njihov prelazak u tu bivšu sovjetsku republiku posle kratkotrajne pobune protiv vojnog vrha Rusije krajem juna.

Aktivistička grupa Bjeloruski hajun, koja nadgleda kretanje trupa u Belorusiji, saopštila je da je konvoj sa oko 20 vozila, sa zastavama Rusije i oznakama grupe Vagner, ušao danas u tu zemlju i krenuo ka kampu koji su bjeloruske vlasti ponudile lideru plaćenika Jevgeniju Prigožinu.

To je treći konvoj sa pripadnicima grupe Vagner koji je ušao u Bjelorusiju u poslednjih sedam dana, navela je grupa Bjeloruski hajun.

Predsjednik Bjelorusije Aleksandar Lukašenko koji je posredovao u postizanju sporazuma Prigožina i Moskve o okončanju prošlomjesečne jednodnevne pobune Vagnera, rekao je da bi iskustva plaćenika sa fronta mogla da koriste bjeloruskoj vojsci.

Državna televizija Bjelorusije emitovala je u petak video snimak instruktori Vagnera obučavaju bjeloruske snage teritorijalne odbrane na poligonu u regionu Asipoviči, gdje je kamp koji je ponuđen plaćenicima.

Na bjeloruskoj aplikaciji za razmjenu poruka prošle nedelje je objavljeno da je Prigožin proveo noć u tom kampu blizu sela Tsel, 90 kilometara jugoistočno od Minska, a okačena je i njegova fotografija u šatoru.

Pobuna Vagnera počela je 23. juna uveče i trajala je manje od 24 sata, tokom kojih su Prigožinovi plaćenici brzo prošli kroz južni ruski grad Rostov na Donu i zauzeli tamošnji vojni štab bez borbe, posle čega su stigli na oko 200 kilometara od Moskve.

Prigožin je pobunu nazvao "maršom pravde" sa ciljem obaranja ruskog ministra odbrane Sergeja Šojgua i načelnika Generalštaba Valerija Gerasimova, koji su zahtijevali da Vagner potpiše ugovore sa Ministarstvom odbrane Rusije.

Pobunjenici se nisu suočili sa ozbiljnijim otporom i oborili su najmanje šest vojnih helikoptera i avion, ubivši najmanje 10 pripadnika ruskog ratnog vazduhoplovstva.

Prigožin je naredio svojim borcima da se vrate u kampove pošto je postigao dogovor o okončanju pobune, koji uključuje amnestiju za njega i njegove ljude i dozvolu da pređu u Bjelorusiju. Uslovi sporazuma, kao i Prigožinova sudbina, ostali su nedovoljno jasni do danas.

Predsjednik Rusije Vladimir Putin izjavio je da su borci Vagnera mogli da biraju između potpisivanja ugovora sa Ministarstvom odbrane, preseljenja u Bjelorusiju i demobilizacije. Putin je prošle nedelje rekao da je oficirima Vagnera ponudio da nastave da služe kao jedinstvena jedinica pod istim komandantom, kada se sastao sa njima pet dana posle pobune.

Ministarstvo odbrane Rusije saopštilo je prošle nedelje da Vagner završava predaju oružja ruskoj vojsci, što se tumači kao nagoveštaj kraja operacija paravojne grupe u Ukrajini, gde je ona imala istaknutu ulogu i bila jedan od najsposobnijih elemenata ruskih snaga.

Lukašenko je odbacio navode da bi prisustvo Vagnera u Bjelorusiji moglo da destabilizuje zemlju, ali neki posmatrači ukazuju da će on vjerovatno narediti bezbjednosnim službama da pažljivo prate aktivnosti te grupe.

Bonus video: