Istorija njemačke blamaže s vladinim avionima

Kvarovi aviona njemačke vlade svako malo su predmet podsmjeha. Ali, da se tako nešto dogodi dva puta na istom putovanju i da član vlade mora da se vrati kući neobavljenog posla – to je već kuriozitet

9070 pregleda 6 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Shutterstock
Ilustracija, Foto: Shutterstock

"To je stvarno više nego razlog za ljutnju.“ Tako zvuči kada jedna šefica diplomatije stvarno mora da se potrudi da ostane mirna i staložena. Vladin avion kojim je njemačka ministarka spoljnih poslova Analena Berbok krenula u zvaničnu posjetu Australiji, Novom Zelandu i Fidžiju, morao je prisilno da sleti. I to čak dva puta.

Erbasova letjelica tipa A340-300 je u ponedeljak (14. avgust) morala neplanirano da bude prizemljena u Abu Dabiju. Zbog kvara. Nakon što je navodno popravljena, ponovo je poletjela ka Sidneju, ali je opet morala da se vrati u Abu Dabi, jer se kvar ponovo pojavio. Na kraju je ministarka otkazala svoje jednonedjeljno putovanje u pacifički region i vratila se u Berlin neobavljenog posla redovnom avionskom linijom.

Avion s bogatom istorijom kvarova

Pritom to nije bilo njeno prvo iskustvo s neispravnim avionima vlade. Tako je i u maju morala na kratko da prekine svoje zvanično putovanje i prisilno sleti u Kataru.

Ovaj Erbasov avion star je 23 godine. Najpre ga je koristila Lufthanza, a onda je ušao u flotu njemačke vojske. Jedno vrijeme se zvao po prvom njemačkom kancelaru Konradu Adenaueru.

Istim tim avionom su nekadašnja kancelarka Angela Merkel i njen ministar finansija Olaf Šolc letjeli u novembru 2018. na sastanak na vrhu grupe G-20 u Buenos Ajresu. I oni su, nakon kratkog leta, zbog kvara morali da se vrate u Njemačku. Kasnije su ipak otputovali, ali redovnom linijom.

Glodari zaustavili ministra finansija

U oktobru 2018. pacovi su oštetili službeni avion na aerodromu u Indoneziji i tako onemogućili povratak tadašnjeg ministra finansija Šolca sa sastanka Međunarodnog monetarnog fonda. U Njemačku je zato morao da se vrati redovnom linijom. I bivša ministarka obrane Ursula fon der Lajen je u decembru 2016. vladinim avionom krenula u Mali, ali je zbog kvara prisilno sletjela u Nigeriji. Tamo je morala da prenoći, ali je idućeg dana ipak mogla da nastavi put službenim avionom.

Njemačka vojska za potrebe zvaničnika posjeduje dva aviona tipa A340. S obzirom na to da su kod oba učestali kvarovi, sada je odlučeno da će oni biti zamijenjeni novijim modelom A350.

Ali, i drugi tipovi aviona iz vladine flote stvaraju probleme. Recimo, Global-6000 proizvođača Bombardijer, od kojih je u floti tri komada. Oni su relativno novi i isporučeni su tek 2019. No, početkom juna ove godine letjelica u kojoj se nalazila državna sekretarka u Ministarstvu odbrane Siemtje Meler zbog kvara je prisilno prizemljena u nigerskom glavnom gradu Nijameju.

Bez kvara i udobno do Južne Amerike i nazad

Početkom godine je kancelar Olaf Šolc putovao novim vladinim avionom tipa Erbas A350-900. To je prva letjelica tog tipa u floti njemačke vojske potpuno opremljena za najviše zvaničnike. To putovanje je prošlo bez kvarova. Taj bijeli avion sa crnim, crvenim i zlatnim linijama i natpisom „Savezna Republika Njemačka“ (Bundesrepublik Deutschland) dugačak je 67 metara, postiže brzinu od 960 kilometara na sat i visinu veću od 13.000 metara. Može da dostigne svaki cilj na svijetu bez slijetanja radi uzimanja goriva.

„Konrad Adenauer“ je drugi od ukupno tri aviona tipa A350-900 koji služi za prevoz državnih zvaničnika. Prvi pod imenom „Kurt Šumaher“ leti već dvije godine, ali nije opremljen za prevoz najviših zvaničnika poput kancelara, ministara ili predsjednika države. No, sada je u njemu napravljen odvojeni prostor za šefa delegacije sa spavaćom sobom i kupatilom, kao i sa malom trpezarijom. Njemački parlament je za te tri moderne letjelice odobrio iznos od 1,2 milijarde eura.

U saveznom Ministarstvu spoljnih poslova zbog ove najnovije blamaže vlada ljutnja. Jer, Njemačka zbog toga nije samo predmet podsmjeha kod kuće, već i u inostranstvu. Tako je od prijateljskih država već stiglo nekoliko mejlova sa sarkastičnim porukama tipa: „Možemo li da pomognemo?“

Bonus video: