Erdogan kritikovao mirovnjake UN zbog sprečavanja izgradnje puta u tampon zoni na Kipru

Kipar je od 1974. godine podijeljen na južni, grčki dio, koji je članica Evropske unije i sjeverni, turski dio, koji ne priznaje nijedna zemlja na svijetu osim Turske, a ona tu drži 35.000 svojih vojnika

4762 pregleda 3 komentar(a)
Foto: Reuters
Foto: Reuters

Predsjednik Turske Redžep Tajip Erdogan kritikovao je mirovne snage Ujedinjenih nacija na Kipru zbog blokiranja izgradnje puta na tom etnički podijeljenom ostrvu na istoku Sredozemnog mora, nazivajući tu akciju "neprihvatljivom" a ponašanje mirovnjaka prema kiparskim Turcima kao - pristrasno.

Kipar je od 1974. godine podijeljen na južni, grčki dio, koji je članica Evropske unije i sjeverni, turski dio, koji ne priznaje nijedna zemlja na svijetu osim Turske, a ona tu drži 35.000 svojih vojnika. U tampon zoni između sjevernog i južnog deijla ostrva nalaze se mirovne snage Ujedinjenih nacija.

Govoreći nakon sastanka svog kabineta, Erdogan je rekao da Turska neće dozvoliti nikavo "nezakonito" ponašanje prema kiparskim Turcima.

Gnjevni kiparski Turci su se prije tri dana pesničili i šutirali sa grupom pripadnika međunarodnih mirovnih snaga jer su zaustavile graditelje puta kroz tampon'zonu pod kontrolom UN.

Napad se dogodio kada su mirovne snage stale na put putarima koji grade saobraćajnicu između sela Arsos, na otcjepljenom sjeveru ostrva, i etnički mješovitog sela Pila u tampon-zoni između sjeverne okupirane trećine ostrva i južnog, međunarodnog priznatog dijela Kipra.

"Sprečavanje kiparskih Turaka koji žive u Pili da dođu do svoje zemlje nije ni legalno ni humano", rekao je Erdogan. "Mirovne snage su bacile u zasjenak svoju nepristrasnost i fizičkom intervencijom protiv seljana i nesrećnim izjavama koje su dale nakon intervencije narušile svoju reputaciju na ovom ostrvu".

Jedan snimak prikazuje desetine kiparskih Turaka koje prilaze mnogo manjoj grupi slovačkih i britanskih vojnika iz sastava UN. Neki od mirovnjaka koji su pokušavali da spriječe izgradnju puta dobili su udarce pesnicama u lice tokom nastojanja da naprave živi zid, držeći se jedan za drugog. UN su saopštile da su tri vojnika lakše povrijeđena i da im je ukazana medicinska pomoć.

Ovakva eskalacija tenzija nije viđena godinama na ostrvu.

Sporni put bi kiparskim Turcima omogućio direktan pristup selu Pila, a bio bi zaobiđen kontrolni punkt na sjevernom obodu britanske vojne baze.

Ta baza je jedna od dvije koje je Velika Britanija zadržala na ostrvu pošto je 1960. godine Kipar stekao nezavisnost od njene kolonijalne vlasti.

Kiparski Grci izgradnju puta doživljavaju kao potez koji ima vojnu svrhu na osjetljivom mjestu duž tampon-zone koja se proteže 180 kilometara duž linije razdvajanja sa međunarodnom nepriznatom državom kiparskih Turaka.

"Prijetnje bezbjednosti pripadnicima mirovnih snaga Ujedinjenih nacija i nanošenje štete imovini UN su neprihvatljivi i predstavljaju ozbiljan zločin prema međunarodnom pravu koji će biti gonjen po zakonu", navodi se u saopštenju mirovnih snaga UNFICIP.

Portparol UNFICIP-a Alim Sidiku rekao je za Asošijeted pres da UN neće odustati od "blokade ili osujećivanja izgradnje puta nenasilnim sredstvima". Po njegovim riječima, izgradnjom puta bio bi prekršen mandat mirovnih snaga da održe status kvo unutar tampon-zone.

Vlasti kiparskih Turaka su poslije incidenta okrivile mirovne snage UN za tuču, nazvavši njihove postupke "neprihvatljivim“ a izjavu UNFICIP-a "neosnovanim optužbama". Optužile su UNFICIP da je "pristrasan" i rekli da bi međunarodne snage trebalo "odmah da prekinu" ometanje izgradnje puta kao "humanitarnog" projekta.

Erdogan je rekao: "Ono što se očekuje od mirovnih snaga Ujedinjenih nacija jeste da opravdaju svoje ime i da doprinesu pronalaženju rješenja za humanitarne potrebe svih strana na ostrvu. Nećemo pristati na svršen čin i nezakonitost na ostrvu."

Predsjednik Savjeta EU Šarl Mišel i visoki predstavnik Unije za spoljnu politiku i bezbjednost Žozep Borel osudili su napade i pozvali na smirivanje.

Ambasade Velike Britanije i Francuske i Misija Ujedinjenih nacija objavile su zajedničko saopštenje u kojem izražavaju "ozbiljnu zabrinutost" zbog izgradnje puta, zahtijevajući da ona smjesta prestane i osuđujući napade kao "potpuno neprihvatljive".

Mirovne snage UN su na Kipru od 1963. radi razdvajanja stalno smrtonosno sukobljenih Grka i Turaka "Zelenom linijom" s kraja na kraj ostrva. Mandat te misije za održavanje statusa kvo tampon-zone je pojačan 1974. godine, kada je Turska izvršila vojnu invaziju i okupaciju sjevernog dijela ostrva poslije pokušaja državnog udara koji su u Nikoziji izvele pristalice ujedinjenja s Grčkom.

Otcjepljeni sjeverni dio ostrva kojeg je Turska okupirala, samo ona priznaje kao nezavisnu državu - "Tursku Republiku Sjeverni Kipar".

Bonus video: