Ruski poslanici žele da ponište sovjetsku odluku o davanju Krima Ukrajini

Ovaj potez trebalo bi da stvori pravnu osnovu kako bi Rusija mogla da tvrdi da Krim, poluostrvo u Crnom moru koje je anektirala od Kijeva 2014. godine, zapravo nikada nije ni bilo dio Ukrajine, piše Rojters

7860 pregleda 9 komentar(a)
Zgrada Dume, Foto: Shutterstock
Zgrada Dume, Foto: Shutterstock

Ruski poslanici su Dumi, donjem domu parlamenta, podnijeli predlog zakona o poništavanju sovjetske odluke iz 1954. godine kojom je poluostrvo Krim, do tada u sastavu Rusije, predato Ukrajini.

Ovaj potez trebalo bi da stvori pravnu osnovu kako bi Rusija mogla da tvrdi da Krim, poluostrvo u Crnom moru koje je anektirala od Kijeva 2014. godine, zapravo nikada nije ni bilo dio Ukrajine, piše Rojters.

Nacrt zakona, koji su predložili poslanici iz oba doma ruskog parlamenta, opisuje odluku iz 1954. kao proizvoljnu i nezakonitu jer nije održan referendum, a sovjetske vlasti nijesu imale pravo, bez pristanka, dodjeljivati teritoriju jedne konstitutivne republike drugoj.

Nije objavljeno kada će se u Dumi raspravljati o predlogu zakona, prenosi Hina.

Predsjednik Rusije Vladimir Putin je osudio predaju Krima 1954. godine, kada je na vlasti bio Nikita Hruščov, nazvavši taj potez kršenjem tadašnjih zakona.

Stanovnici Krima su, kao i ostatak Ukrajine, većinski glasali za nezavisnost na referendumu u vrijeme raspada Sovjetskog Saveza, a Rusija i Ukrajina su posle toga međusobno priznale granice.

Međutim, Moskva je 2014. preuzela vojnu kontrolu nad Krimom i anektirala ga referendumom koji Ukrajina i zapadne vlade smatraju nezakonitim.

Bonus video: