Pućdemon u Barseloni uprkos nalogu za njegovo hapšenje: Došao sam da vas podsjetim da smo još uvijek ovdje

Pućdemon se popeo na binu okružen zvaničnicima svoje tvrdolinijaške separatističke partije Junts kod spomenika koji se nalazi u blizini katalonskog parlamenta i obratio se na katalonskom hiljadama pristalica koje su mu klicale

14579 pregleda 27 reakcija 1 komentar(a)
Pućdemon se obraća pristalicama, Foto: Reuters
Pućdemon se obraća pristalicama, Foto: Reuters

Lider katalonskih separatista Karles Pućdemon pojavio se danas pred gomilom pristalica u Barseloni poslije sedam godina samonametnutog izgnanstva uprkos nalogu za njegovo hapšenje, prenosi agencija Rojters.

Pućdemon se popeo na binu okružen zvaničnicima svoje tvrdolinijaške separatističke partije Junts kod spomenika koji se nalazi u blizini katalonskog parlamenta i obratio se na katalonskom hiljadama pristalica koje su mu klicale.

"Došao sam danas da vas podsjetim da smo još uvijek ovdje", rekao im je.

Njegov dolazak nije ometala policija.

Vrhovni sud Španije je 1. jula odbio da amnestira bivšeg predsjednika separatističke Vlade Katalonije Karlesa Pućdemona koji je u izgnanstvu živio od neuspjelog pokušaja odvajanja Katalonije 2017. godine, i zadržao je na snazi nalog za njegovo hapšenje.

U tadašnjem saopštenju sud ukazuje da je izdata odluka koja kaže da amnestija nije primjenljiva za djelo pronevjere sredstava u slučaju Pućdemona i da na snazi ostaje nalog za njegovo hapšenje pod optužbom za pronevjeru novca, neposlušnost i terorizam.

Moguća je žalba na tu odluku, piše u saopštenju.

Španski parlament je 30. maja odobrio Zakonu o amnestiji katalonskih separatista koji su bili upleteni u neuspješni pokušaj proglašenja nezavisnosti 2017. godine. To je bila cijena koju je socijalistički premijer Pedro Sančez morao da plati da ostane na vlasti zahvaljujući podršci dvije katalonske separatističke stranke, čiji je to bio jedan od uslova.

Cilj zakona bio je da sud odmah počne povlačenje naloga za hapšenje separatista koji su pobjegli iz zemlje, čak i dok se očekuje razmatranja žalbi na taj zakon što može trajati čak i godinama.

Vrhovni sud kaže da se amnestija odnosi na djelo neposlušnosti, ali ne i na djelo pronevjere novca koje se takođe stavlja na teret Pućdemonu i još dvoje separatistsa.

Prema tome nalog za hapšenje ostaje na snazi isključivo zbog pronevjere sredstava a ne zbog neposlušnosti.

Djelo terorizma za koje je Pućdemon takođe optužen u odvojenom predmetu nije razmatrano ovom odlukom.

Bonus video: