Rusija spremna za nuklearni test

Izjava ruskog vojnog zvaničnika podstiče bojazni da bi Moskva mogla obnoviti testiranje atomskog oružja

22047 pregleda 13 komentar(a)
Prikaz nuklearnog testa istaknut u muzeju poligona Semipalatinsk u gradu Kurčatov u Kazahstanu, Foto: Rojters
Prikaz nuklearnog testa istaknut u muzeju poligona Semipalatinsk u gradu Kurčatov u Kazahstanu, Foto: Rojters

Šef ruskog nuklearnog poligona izjavio je juče da je njegovo tajanstveno postrojenje spremno da nastavi nuklearne testove “u bilo kojem trenutku” ako Moskva izda naređenje, što će vjerovatno povećati bojazni da raste rizik od takvog koraka.

Moskva nije izvela nuklearni test od 1990, prije raspada Sovjetskog Saveza, ali neki zapadni i ruski analitičari kažu da bi predsjednik Vladimir Putin mogao izdati takvo naređenje kako bi poslao poruku odvraćanja Zapadu, ukoliko dozvoli Ukrajini da koristi svoje rakete dugog dometa za napad na Rusiju.

Putin
foto: REUTERS

Ruski nuklearni test mogao bi ohrabriti druge zemlje, poput Kine ili SAD, da učine isto, započinjući novu nuklearnu trku u naoružanju između velikih sila, koja je prestala nakon raspada SSSR-a, ističe agencija Rojters.

Sovjetski Savez je na poligonu, koji se nalazi na udaljenom arhipelagu Nova Zemlja u Arktičkom okeanu, izveo više od 200 nuklearnih testova, uključujući detonaciju najsnažnije nuklearne bombe na svijetu 1961. godine.

Zapadni špijunski sateliti pažljivo prate aktivnosti na tom mjestu, posebno nakon što su prošlog leta satelitski snimci iz otvorenih izvora pokazali znake građevinskih radova.

Kontraadmiral Andrej Sinjicin, načelnik ovog postrojenja, dao je intervju za “Rusku gazetu”, službeni list ruske vlade, nekoliko dana nakon što je Putin upozorio Zapad da će biti u direktnom sukobu sa Rusijom ako dozvoli Ukrajini da napadne rusku teritoriju zapadnim raketama dugog dometa.

“Poligon je spreman za nastavak aktivnosti testiranja punog obima. Potpuno je spreman. Laboratorije i testna postrojenja su spremni. Osoblje je spremno. Ako dođe naređenje, možemo početi s testiranjem u bilo kojem trenutku”, rekao je Sinjicin.

Putin, koji je na čelu najveće svjetske nuklearne sile, prošlog novembra je potpisao zakon kojim je povukao rusku ratifikaciiju globalnog sporazuma o zabrani testiranja nuklearnog oružja. On je kazao da na taj način usklađuje Rusiju sa SAD koje su potpisale, ali nikada nijesu ratifikovale sporazum.

Ruske diplomate su tada kazale da Moskva neće obnoviti nuklearno testiranje osim ako to ne učini Vašington. Putin je u junu kazao da Rusija može testirati nuklearno oružje “ukoliko ne neophodno”, ali da u ovom trenutku ne vidi potrebu za tim.

SAD su nuklearno oružje posljednji put testirale 1992. Samo je Sjeverna Koreja u ovom vijeku sprovela test koji je uključivao nuklearnu eksploziju.

Visoki član ruskog instituta za strateška istraživanja, čije ideje ponekad postaju vladina politika, predložio je u maju da Moskva razmotri “demonstrativnu” nuklearnu eksploziju kako bi zaplašila Zapad. U članku za poslovni magazin “Profil”, Dmitrij Suslov je naveo da bi “politički i psihološki efekat nuklearnog oblaka u obliku pečurke, koji će biti prikazan uživo na svim TV kanalima širom svijeta, podsjetio zapadne političare na jedinu stvar koja je od 1945. spriječila ratove između velikih sila, a koju su sada u velikoj mjeri zaboravili - strah od nuklearnog rata,” napisao je Suslov.

Bonus video: