Milioner i biznismen optužen za ubistvo malteške novinarke Dafne Karuana Galicije, Jorgen Fenek, pušten je na slobodu uz kauciju, a datum suđenja još nije određen, prenosi Gardijan.
Galicija, koja je istraživala korupciju prilikom kupoprodaje vjetroelektrane Možura na istoimenom brdu između Bara i Ulcinja, ubijena je 2017. u eksploziji automobila-bombe dok je izlazila iz svoje kuće u Bidniji na Malti.
Fenek, vlasnik grupe kazina i hotela, uhapšen je i optužen za saučesništvo u ubistvu Galicije u novembru 2019. godine. Međutim, kašnjenja u pokretanju sudskog postupka omogućila su njegovim advokatima da uspješno zatraže puštanje na slobodu uz kauciju.
Porodica Karuana Galicije osudila je ova odlaganja, tvrdeći da su država i pravosudni sistem "iznevjerili žrtve".
Fenek i njegova porodica položili su više od 50 miliona eura u gotovini i akcijama kao garanciju za njegovo puštanje.
Brutalno ubistvo malteške novinarke u državi članici EU dovelo je vladajuću partiju u centar skandala i optužbi za zataškavanje, te izazvalo zabrinutost širom Evrope.
Fenek je u četvrtak veče, pet godina nakon što je prvi put optužen, izašao iz zatvora Koradino. U tamnoplavom džemperu sa rajsferšlusom i farmerkama, noseći papire i u pratnji svog advokata, ušao je u kombi sa zatamnjenim staklima dok su se snimatelji tiskali ka njemu. Odbio je da komentariše, rekavši samo "hvala" prije nego što je vozilo krenulo.
Fenek je jedan od sedam muškaraca koji su optuženi za povezanost s ubistvom. On negira optužbe i izjasnio se kao nevin.
Do danas, nijedan od optuženih nije izlazio pred sud. Dva brata Deđorđo, Alfred i Džordž, priznala su da su postavila bombu i sporazumno su osuđeni na po 40 godina zatvora. Njihov saučesnik dobio je smanjenu kaznu nakon što je priznao krivicu i pružio dokaze tužilaštvu. Dva muškarca optužena za nabavku bombe nalaze se u pritvoru i čekaju suđenje.
Melvin Teuma, taksista koji tvrdi da je bio posrednik, dobio je predsjedničko pomilovanje u zamjenu za svjedočenje i sada živi pod policijskom zaštitom. "Eksplozija koja ju je ubila bila je upozorenje: pravosudni sistem iznevjerio je žrtve. Iako niko ne može biti beskonačno zadržan u zatvoru bez suđenja, suđenja bi trebalo da se završe prije nego što kaucija dođe u opticaj. Optuženi, tužioci i sudovi ne bi smjeli da odugovlače postupke godinama", saopšteno je iz Fondacije Dafne Karuana Galicija, koju je osnovala njena porodica, nakon Fenekovog puštanja.
Sudija Edvina Grima prvobitno je odobrila kauciju u petak, 24. januara, ali su pregovori oko složenih finansijskih garancija trajali dvije nedjelje, odlažući Fenekovo puštanje.
Njegova tetka položila je svoje akcije u porodičnom biznisu nekretninama Tumas Group kao garanciju. Ovaj udio je, prema izvještajima, procijenjen na preko 50 miliona eura. Fenek je takođe uplatio depozit od 80.000 eura i vezan je garancijom od 120.000 eura, koje će izgubiti ukoliko prekrši uslove kaucije. Zabranjeno mu je da priđe obali ili aerodromu na manje od 50 metara, kao i da kontaktira svjedoke u slučaju protiv njega, uključujući Teumu.
Svaki dan mora da se potpisuje u policijskoj stanici i ostaje u kući od 17:00 do 11:00 sati. Može živjeti samo na adresi koju je sud odobrio, a ispred njegove rezidencije 24 sata dnevno biće stacioniran policajac.Sud mu je zadržao pasoš i lične isprave.
Glavni tužilac se protivio puštanju na slobodu, navodeći rizik od bjekstva i mogućnost uticaja na svjedoke. Međutim, prema malteškom zakonu, optuženi mogu napustiti zatvor ako je prošlo 30 mjeseci od podizanja optužnice, a suđenje još nije počelo.
Premijer Malte Robert Abela izjavio je da razumije bol porodice, ali je odbacio tvrdnje da je vlada mogla da učini više. Prošlog vikenda rekao je da je do kašnjenja došlo zbog ustavnih slučajeva i preliminarnih saslušanja koje je pokrenuo Fenek, kao i zahtjeva tužilaštva i porodice, poput zaštite identiteta izvora Karuana Galicije.
"Ako me pitate da li je vlada mogla nešto drugačije da uradi u ovom slučaju, moj odgovor bi bio da nije mogla", rekao je Abela.
Kao kolumnistkinja i izdavač magazina čiji je politički blog imao veliku čitanost, Karuana Galicija bila je gotovo jednako poznata na Malti kao i oni koje je razotkrivala u svojim istraživanjima. U svojim izvještajima kritikovala je tadašnjeg laburističkog premijera Malte Džozefa Muskata i njegove ministre.

Novinarka je bila blisko povezana s opozicionom Nacionalističkom partijom, a borba za privođenje njenih ubica pravdi ometana je političkim sukobima. Muskat je bio primoran da podnese ostavku 2019. godine usred krize, ali je njegova partija pobijedila na opštim izborima 2022. godine i danas je i dalje na vlasti.
Izvršna direktorica Mreže za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) Vanja Ćalović Marković kazala je 2023. da vlasti u Crnoj Gori treba da intenziviraju saradnju sa službama sa Malte u borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije i da bi to moglo da dovede i do rasvjetljavanja ubistva novinarke Dafne Karuane Galicije.
"Sudi se visokim funkcionerima na Malti. Njen sin je dolazio u Crnu Goru, istraživački je novinar i razgovarao je sa našim političarima u Skupštini koji su mu obećali da će formirati anketni odbor. Pričam o ovima iz nove vlasti, ali se od toga ništa nije desilo", rekla je Ćalović Marković tada u podkastu Sindikata doktora medicine Crne Gore (SDMCG).
Bonus video:
