Arhivski dokumenti koji će prvi put biti prikazani javnosti otkrivaju kako su britanske bezbjednosne službe tajno pratile ozloglašenog dvostrukog agenta Kima Filbija, pokušavajući da potvrde ili opovrgnu rane sumnje u njegovu izdaju, prenosi Gardijan.
U dnevnim izvještajima dostavljenim MI5 u novembru 1951. godine, agenti koji su pratili Filbija, čije je kodno ime bilo "Peach" (breskva), bilježe njegovo ponašanje i kretanje po Londonu. Opisan je kao smiren i nenametljiv, bez znakova nervoze, što su operativci smatrali karakteristikom "dobro obučenog čovjeka".
"Takvo ponašanje, međutim, ne treba tumačiti kao znak (a) da je spokojan ili (b) da ne pazi da li ga neko prati. Naprotiv, iskoristio je ugao ulice u koju je skretao na način koji bi mu lako omogućio da uoči neopreznog pratioca; u autobusu je primijenio postupak vještog agenta", stoji u izvještaju.
Dokumenti, koji će biti predstavljeni na izložbi "MI5: Zvanične tajne" u Nacionalnom arhivu u Kjuu, otvaraju pitanja da li je britanski establišment štitio Filbija kako bi izbjegao javni skandal.
Kim Filbi, bivši student elitnog Etona i univerziteta u Kembridžu, postao je komunista u mladosti i regrutovan je od strane sovjetske obavještajne službe još 1934. godine. Kasnije je postao ključni čovjek britanske tajne službe MI6, gdje je radio i kao predstavnik u Vašingtonu.
Filbi je bio osumnjičen da je upravo on obavijestio kolege dvostruke agente, Gaja Burdžisa i Donalda Meklina, omogućivši im da pobjegnu u Moskvu prije nego što su uhapšeni. Zbog toga je bio poznat i pod nadimkom "Treći čovjek". Ipak, javno je oslobođen optužbi zbog nedostatka dokaza – ili, kako se sumnjalo, zbog pokušaja MI6 da zaštiti sopstveni ugled.
Izvještaji koji će biti prikazani na izložbi potvrđuju da je Filbi bio prisluškivan i praćen tokom 1951. godine, dok se slobodno kretao Londonom.
Zabilježene je i da su posmatrači zbijali šale na račun "izlizanog lica" i "neuredne kose" Filbija, su i anegdote iz nadzora, uključujući opis njegovog "vremena izlizanog lica“ i „neuredne kose“.
"Sklon je da se cereka dok vozi; to je gotovo sigurno zbog toga što je njegovo vozilo nekadašnji taksi, pa bi se taj osmijeh mogao opisati kao znak anksioznosti ili postiđenosti", stoji u zabilješkama.

Agenti su primijetili da nema retrovizor, što je njima olakšavalo tajno praćenje.
Filbi je bio dio čuvene "Petorke iz Kembridža", zajedno sa Burdžisom, Meklinom, Entonijem Blantom i Džonom Kernkrosom, koji su godinama prenosili povjerljive informacije Sovjetskom Savezu.
Nakon što je 1962. godine ponovo pao pod sumnju, Filbi je 1963. pobjegao u Moskvu, gdje je ostatak života proveo trenirajući sovjetske špijune. Umro je 1988. godine i sahranjen je uz pune počasti KGB-a.
Izložba u Kjuu sadržaće i transkripte njegovih ispitivanja, uključujući priznanje da je odavao informacije koje su dovele do hapšenja i vjerovatne egzekucije sovjetskog prebjega Konstantina Volkova i njegove supruge.
Bonus video:
