Turski provladini mediji zanemaruju izvještavanje o protestima

Nijedan kanal nije emitovao snimke sa protesta, niti su intervjuisali demonstrante, prenosi Gardijan, dodajući da je NTV prenio izjavu ministra unutrašnjih poslova da je uhapšeno više stotina ljudi

3675 pregleda 1 komentar(a)
Sa jednog od protesta prethodnih dana, Foto: REUTERS
Sa jednog od protesta prethodnih dana, Foto: REUTERS

O masovnim antivladinim protestima u Turskoj, posle hapšenja gradonačelnika Istanbula, građani mogu da se informišu samo preko nekoliko kablovskih kanala i novina, a provladini mediji za to vrijeme prikazuju drugačiju realnost.

Dok se sa ulica Istanbula čulo lupanje šerpi, predsjednik Redžep Tajip Erdogan je na državnoj televiziji govorio o dostignućima svoje vlade i zapošljavanju nastavnika, a provladin kablovski kanal NTV je prenosio vijest o naporima ministra finansija da stabilizuje ekonomiju.

Nijedan kanal nije emitovao snimke sa protesta, niti su intervjuisali demonstrante, prenosi Gardijan, dodajući da je NTV prenio izjavu ministra unutrašnjih poslova da je uhapšeno više stotina ljudi.

S druge strane, opozicione novine Džumhurijet, prenijele su vijesti o uslovima u maksimalno obezbijeđenom zatvoru gdje je gradonačelnik Istanbula Ekrem Imamoglu, kao i govore drugog opozicionog lidera pred hiljadama demonstranata.

Erol Onderoglu iz organizacije Reporteri bez granica izjavio je da je to negativna posljedica onoga što je Erdogan gradio dvije decenije, a to je "visoko polarizovano, toksično medijsko okruženje", u kojem je mreža kablovskih kanala i medijskih kompanija u dugogodišnjim finansijskim vezama s vladom.

"Erdogan sada kontroliše oko 85% nacionalnih i korporativnih medija u Turskoj, tako da ne govorimo o poštenom medijskom okruženju u kojem pluralizam zaista cvjeta", rekao je Onderoglu.

Profesor političkih nauka na istanbulskom Univerzitetu Ozjegin Murat Somer izjavio je da kada provladini mediji izvještavaju o opoziciji ili demonstrantima, prikazuju ih kao prijetnju.

"Ako slušate provladine medije, čujete da su demonstranti gomila vandala koji vrijeđaju Erdogana", rekao je Somer, dodajući da se demonstranti opisuju kao "agresivni i neprijateljski raspoloženi, ali takođe slabi i nesposobni da prihvate da je Imamoglu počinio krivično djelo".

Gardijan navodi i da je tursko regulatorno tijelo za medije RTUK zabranio prenošenje protesta uživo, što je izazvalo podjele unutar te agencije, čije članstvo treba da odražava sastav turskog parlamenta.

Somer smatra da bi prenosi protesta demantovali većinu onoga što provladini mediji govore o njima.

"Emitovanje uživo bi prikazalo dobro posjećen miran događaj. Juče je hiljade ljudi pjevalo i skoro je ličilo na koncert. Ali oni to ne mogu da pokažu. To je dezinformacija, tako je jednostavno", rekao je Somer.

Protesti su izazvani hapšenjem Imamoglua, glavnog političkog rivala Erdogana, pod optužbom za korupciju.

Tokom protesta je uhapšeno 10 fotoreportera koji su izvještavali sa demonstracija, a za nekoliko njih je određen pritvor.

Većina građana Turske se i dalje informiše preko televizije, a nekoliko kanala koji su kritični prema režimu ili bliski opoziciji stalno su meta velikih kazni regulatora.

Taj pritisak se dodatno pojačao od početka protesta, obuhvatajući zabranu prenosa uživo, nove kazne i hapšenja zaposlenih u opozicionim medijima.

Bonus video: