Bolton: Bilo kakav vojni savez sem NATO-a u Evropi je bezbjednosni rizik

"Od vremena raspada Jugoslavije imate nastojanje da se pozicija i uticaj Srbije ograniče. Na nesreću, to nije doprinijelo razvoju i širenju stvarne demokratije. To je omogućilo narodu koji se osjeća kao žrtva da ne prihvati izvinjenje za odbacivanje rješenja ratnih sukoba 1990", rekao je bivši američki ambasador u UN-u

2880 pregleda 9 komentar(a)
Džon Bolton, Foto: Shutterstock
Džon Bolton, Foto: Shutterstock

Bilo kakvo vojno savezništvo na tlu Evrope sem NATO-a, bilo da je usmjereno protiv Srbije ili bilo koga drugod, predstavljalo bi bezbjednosni rizik i korak unazad, ocijenio je bivši američki savjetnik za nacionalnu bezbjednost i nekadašnji ambasador SAD u UN, Džon Bolton.

Komentarišući vojnu alijansu koju su sklopili Albanija, Hrvatska i Kosovo, Bolton je u intervjuu za današnju Politiku naveo da se ni on ni Srbi ne mogu složiti sa političkim rješenjima koji za premisu imaju "da su Srbi problem".

"Od vremena raspada Jugoslavije imate nastojanje da se pozicija i uticaj Srbije ograniče. Na nesreću, to nije doprinijelo razvoju i širenju stvarne demokratije. To je omogućilo narodu koji se osjeća kao žrtva da ne prihvati izvinjenje za odbacivanje rješenja ratnih sukoba 1990... Svaka strana koja bi imala probleme sa (Dejtonskim sporazumom) ima legitimno pravo da zatraži da se o tome diskutuje, posebno ako bi to, uopšteno govoreći, doprinijelo rješavanju problema", naveo je Bolton.

On je kazao i da bi osipanje NATO-a dovelo u pitanje njen uspjeh u održavanju mira i bezbjednosti u Evropi postignut od 1949. godine, što bi imalo "vrlo negativne posljedice ne samo za Balkan, već širom Evrope".

"Ne vjerujem da bi trebalo da bude bilo kakvog mjesta za vojna savezništva u Evropi sem NATO. Ultimativno, mislim da je cilj većine država u Evropi i na Balkanu da postanu članice NATO. U pogledu članstva Ukrajine u NATO, to je jedina stvar preko koje Rusija nije spremna da pređe. Do tog zaključka došle su i Finska i Švedska, odnosno da je poslije 75 godina neutralnosti njihova potpuna bezbjednost samo iza granica NATO-a", smatra Bolton.

On je naveo i da je predsjednik SAD Donald Tramp u posljednjim danima signalizirao da postaje frustriran zvaničnom Moskvom i obećanjima da želi mir u Ukrajini.

"Mislim da želimo da ljudi donesu zaključak da ne treba pribjegavati vojnoj sili u rješavanju problema. Sljedećih 30 dana će biti važni da se ustanovi da li će doći do pravog progresa u prekidu vatre, a ako to ne bude slučaj, da li će Tramp u narednih 30 dana razmotriti mogućnost uvođenja sankcija Rusiji ili Ukrajini ili obijema zemljama", rekao je Bolton.

Bonus video: