Evropska komisija izdaje jednokratne telefone i laptopove ograničenih funkcija određenim članovima osoblja koji putuju u SAD, kako bi se izbjegao rizik od špijunaže.
To je objavio “Fajnenšl tajms” (FT) navodeći da je ta mjera do sada bila rezervisana uglavnom za putovanja u Kinu.
Komesari i visoki zvaničnici koji sljedeće sedmice putuju na proljećne sastanke Međunarodnog monetarnog fonda i Svjetske banke dobili su nova bezbjednosna uputstva, piše FT, pozivajući se na četiri osobe upoznate sa situacijom.
Oni su kazali da se primjenjuju iste mjere kao pri putovanjima u Ukrajinu i Kinu, gdje nije dozvoljeno unošenje standardne IT opreme zbog straha od ruskog ili kineskog nadzora.
“Zabrinuti su da bi SAD mogle da pristupe sistemima Komisije”, rekao je jedan zvaničnik.
Tretiranje SAD kao potencijalnog bezbjednosnog rizika pokazuje koliko su se odnosi pogoršali od povratka Donalda Trampa na mjesto predsjednika SAD u januaru. On je optužio EU da je osnovana da “zezne SAD” i uveo takozvane recipročne carine od 20 odsto na izvoz iz EU, koje je kasnije prepolovio na period od 90 dana.
Istovremeno, Tramp je uputio pomirljive signale Rusiji, vršio pritisak na Ukrajinu da preda kontrolu nad svojom imovinom privremenim obustavljanjem vojne pomoći - i zaprijetio povlačenjem bezbjednosnih garancija Evropi, što je podstaklo kontinent da se ponovo naoružava.
“Transatlantski savez je mrtav”, izjavio je jedan zvaničnik EU za britanski list.
FT navodi da Brisel i Vašington trenutno vode osjetljive razgovore u više oblasti, u kojima bi obje strane imale interes da prikupe informacije o onoj drugoj.
Zvaničnici su rekli da nova uputstva za sve zaposlene koji putuju u SAD uključuju preporuku da isključe telefone na granici i da ih drže u specijalnim zaštitnim futrolama kako bi se spriječilo njihovo prisluškivanje ako budu ostavljeni bez nadzora
Maroš Šefčovič, komesar EU za trgovinu, razgovarao je juče s američkim ministrom trgovine Hauardom Latnikom u Vašingtonu, pokušavajući da riješi eskalirajući trgovinski spor.
EU je odložila kontramjere protiv američkog izvoza u vrijednosti od 21 milion eura, koje je prethodno odobrila zbog američkih carina na čelik i aluminijum.
SAD su, takođe, kritikovale regulativu EU prema američkim tehnološkim kompanijama, tvrdeći da Brisel guši slobodu govora i manipuliše izborima, kao u slučaju kontroverznog isključenja predsjedničkog kandidata u Rumuniji koji je dobio veliku podršku putem TikTok naloga.
Tri komesara putuju u Vašington na sastanke MMF-a i Svjetske banke od 21. do 26. aprila: Valdis Dombrovskis, komesar za ekonomiju, Marija Luiš Albukerke, šefica za finansijske usluge i Jozef Sikela, zadužen za razvojnu pomoć.
Komisija je potvrdila da su bezbjednosne smjernice nedavno ažurirane, ali je odbila da komentariše detalje. Navela je da je u ažuriranju rutinski učestvovala i diplomatska služba EU.
Zvaničnici su rekli da nova uputstva za sve zaposlene koji putuju u SAD uključuju preporuku da isključe telefone na granici i da ih drže u specijalnim zaštitnim futrolama kako bi se spriječilo njihovo prisluškivanje ako budu ostavljeni bez nadzora.
Dodatni rizik u SAD predstavlja činjenica da granični službenici imaju pravo da zaplijene telefone i računare posjetilaca i pregledaju njihov sadržaj, piše FT.
List podsjeća da je turistima i gostujućim akademicima iz Evrope zabranjen ulazak u zemlju nakon što su im na telefonima ili laptopovima pronađeni komentari na društvenim mrežama ili dokumenta koja kritikuju politiku Trampove administracije.
U martu je francuska vlada saopštila da je jednom francuskom istraživaču odbijen ulazak i da je vraćen u Francusku jer je izrazio “lično mišljenje” o američkoj istraživačkoj politici.
Zvaničnicima Komisije je rečeno da osiguraju da im viza bude u diplomatskom laissez-passer-u (službeni pasoš EU), a ne u nacionalnom pasošu.
Bonus video:
