Veber: Ne smijemo ponoviti greške konzervativaca koji su doveli Hitlera na vlast

Lider evropske desnice u EU tvrdi da Evropska narodna partija jedina stranka koja preduzima korake u borbi protiv uspona krajnje desnice

8282 pregleda 0 komentar(a)
Foto: Reuters
Foto: Reuters

Nacistička prošlost Njemačke trebalo bi da posluži kao upozorenje evropskim konzervativcima dok razmišljaju o tome u kojoj se mjeri smiju oslanjati na podršku ekstremne desnice u sprovođenju svojih politika, izjavio je lider evropske desnice u Evropskoj uniji.

Manfred Veber rekao je u intervjuu za "Politiko" kako smatra da Evropska narodna partija (EPP), koja okuplja stranke desnog centra iz cijele Evrope, ima snažan mandat za sprovođenje desnih politika, ali da mora to činiti bez ponavljanja grešaka koje su njemački konzervativci napravili tridesetih godina prošlog vijeka, kad su omogućili Adolfu Hitleru da dođe na vlast.

Saradnja s ekstremnom desnicom oko migracija

"Imajući na umu njemačku istoriju s Vajmarskom Republikom i nacističkim režimom, prava istorijska greška bila je dati ekstremno desničarskim političarima izvršnu vlast i to je za nas crvena linija", rekao je predsjednik EPP-a.

Ali, stranka hoda po tankoj liniji. Iako aktivno ne pregovara s krajnjom desnicom, EPP često zavisi od njenih glasova u Evropskom parlamentu, sarađujući tako u područjima poput migracija i deregulacije - upravo onim pitanjima za koja EPP smatra da su motivisala birače da ga podrže.

"Volio bih vidjeti drugačiju situaciju u Evropskom parlamentu. Ali oni su ovdje, oni imaju glas. A EPP se drži načela da slijedi svoja obećanja", rekao je Veber, prenosi Indeks.

Vebera lično, kao i EPP uopšteno, kritikovali su socijalisti, liberali i Zeleni zbog zaokreta prema desnici nakon junskih izbora za Parlament, kako u politici tako i u retorici. Ti kritičari tvrde da se EPP približio političarima koje smatraju ekstremnima, poput italijanske premijerke Đorđe Meloni i njene stranke Braća Italije, koju Veber smatra dovoljno umjerenom za saradnju u labavoj koaliciji poznatoj kao "većina za Venecuelu".

EPP-u pripadaju istaknuti političari poput predsjednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen, njemačkog kancelara Fridriha Merca i poljskog premijera Donalda Tuska. Od izbora u junu prošle godine stranka kontroliše glavne institucije EU – Evropsku komisiju, Evropski parlament i Evropski savjet – te ima odlučujuću ulogu u donošenju brojnih odluka.

EPP je preuzeo populističke teme i učinio ih svojima

Veber, član Hrišćansko-socijalne unije (bavarske sestrinske stranke Mercovom CDU-u), rekao je da su izborni rezultati, koji su EPP-u osigurali najveći broj poslanika u Evropskom parlamentu, uslijedili nakon talasa jačanja snaga krajnje desnice, što pokazuje da građani žele desne odgovore na svoje probleme i prekid konsenzusa lijevog centra koji je dominirao prethodnim mandatom u Briselu.

Njegov idealan scenario, rekao je Veber, jeste saradnja sa strankama centra kako bi se omogućio pomak prema desnici. Veber je istakao kako je svjestan da u ključnim pitanjima poput odbrane, vanjskih poslova i budžeta "nema nikakve mogućnosti postizanja bilo čega za razvoj Evrope zajedno s krajnjom desnicom".

r
foto: Reuters

Uoči evropskih izbora u junu 2024. stranka je preuzela teme koje su promovisali populistički pokreti i učinila ih svojima. One se sada prenose u politiku EU, što je jedna od Veberovih strategija za odvraćanje birača od ekstremističkih stranaka.

"Mi se borimo protiv krajnje desnice, a to je moguće samo ako promijenimo politiku kako bismo odgovorili na ono što građani od nas traže", rekao je Veber, tvrdeći kako je EPP jedina stranka koja preduzima korake u borbi protiv uspona krajnje desnice: "Drugi o tome govore, ali mi to činimo."

EPP je u području migracija obećao povećati broj deportacija i pojačati kontrolu granica. Takođe su obećali deregulaciju ponovnim otvaranjem važnih zakonodavnih predloga povezanih sa zelenim politikama. U Parlamentu su računali na podršku krajnje desnice kako bi progurali svoje političke ciljeve, poput ublažavanja zakona o krčenju šuma i ukidanja etičkog tijela EU.

Neke nacionalne stranke unutar EPP-a kreću svojim putem

Uprkos Veberovoj "crvenoj liniji" o nedopuštanju ekstremnih snaga u pozicije moći, neke nacionalne stranke EPP-a kreću svojim putem. Na primjer, u Španiji je Narodna partija već ranije formirala vlade u nekoliko regija s ekstremno desnom strankom Voks, koja je na evropskom nivou povezana s Patriotama za Evropu.

"U ovom domu više nema lijevo-liberalne većine, a to se mora odraziti i u politici. Stvari se moraju promijeniti nakon što je 180 miliona ljudi izašlo na izbore. Zato je za mene ključno da naš program sada dominira evropskim programom", rekao je Veber.

Bonus video: