Turski parlament raspravlja o većim ovlašćenjima za Erdogana

Glavne opozicione partije plaše se da će ukoliko budu odobrene, reforme dati previše moći Erdoganu i zemlju pretvoriti u diktatorsku državu
0 komentar(a)
Redžep Tajip Erdogan, Foto: Reuters
Redžep Tajip Erdogan, Foto: Reuters
Ažurirano: 09.01.2017. 16:57h

Turski parlament otpočeo je danas raspravu o izmjenama Ustava koje bi predsjedniku Redžepu Tajipu Erdoganu dale daleko veća ovlašćenja i omogućila mu još dva petogodišnja mandata na toj funkciji. Erdogan, već 14 godina dominantna figura turske politike, već dugo pokušava da izdejstvuje veća ovlašćenja za predsjednika, obrazlažući takvu inicijativu tvrdnjom da će jako rukovodstvo ubrzati napredak zemlje. Glavne opozicione partije plaše se da će ukoliko budu odobrene, reforme dati previše moći Erdoganu i zemlju pretvoriti u diktatorsku državu koja će se udaljiti od demokratije i zapada. Grupu poslanika, advokata i drugih demonstranata koji su pokušali da se okupe ispred parlamenta kako bi pokazali protivljenje izmjenama ustava, policija je rastjerala biber sprejem. "Pokušavaju da pretvore parlamentarnu demokratiju u totalitarni režim", rekao je lider opozicije Kemal Kiličdaroglu. Očekuje se da će rasprava o predloženim izmjenama stava trajati dvije nedjelje. Kako bi bio usvojen predlog mora da prodje dva kruga glasanja u parlamentu i da osvoji najmanje 330 od 550 glasova.

Debata u parlamentu odvija se bez 11 poslanika iz opozicione pro-kurdske partije, koji su uhapšeni zbog navodnih veza sa kurdskim pobunjenicima. "Uskraćeno nam je pravo da izrazimo svoje mišljenje i pravo da glasamo o izmjenama ustava. Ova rasprava i glasanje su sporni, nelegalni i pitanje je da li su zakoniti", rekao je u pismu parlamentu lider pro-kurdske stranke Selahatin Demirtaš. Novi ustav bi predsjedniku omogućio da bude izvršna vlast u državi, imenuje vladu, predlaže budžet i proglašava vanredno stanja. Po njemu bi Erdogan mogao da bude predsjednik još u dva mandata, sve do 2029. godine.

Vladajućoj partiji trenutno nedostaje samo 14 glasova do potrebnih 330. Ukoliko ga usvoje poslanici, o novom ustavu Turske izjasnili bi se i građani na referendumu, koji bi mogao biti održan u proljeće.

Bonus video: