Džonson: Velika Britanija da potpuno da prekine sa zakonima i propisima EU kada napusti taj blok

"Bili bi ludi da prođemo kroz proces izvlačenja iz EU a da ne iskoristimo prednost ekonomskih sloboda koje će to donijeti", rekao je Džonson
5 komentar(a)
Boris Džonson, Foto: Reuters
Boris Džonson, Foto: Reuters
Ažurirano: 14.02.2018. 21:38h

Velika Britanija treba potpuno da prekine sa zakonima i propisima Evropske unije kada napusti taj blok, rekao je danas britanski ministar vanjskih poslova Boris Džonson navodeći da će Britanija napredovati poslije Bregzita okretanjem ka globalnom tržištu.

Džonson koji je predvodio grupu za izlazak iz EU tokom kampanje za britanski referendum 2016. godine založio se u govoru u Londonu za Britaniju poslije Bregzita okrenutu svijetu, koja je liberalna i globalna.

"Bili bi ludi da prođemo kroz proces izvlačenja iz EU a da ne iskoristimo prednost ekonomskih sloboda koje će to donijeti", rekao je Džonson.

U svom govoru Džonson je nastojao da ohrabri glasače koji su bili za ostanak Britanije u EU ukazujući im da "Bregzit može da bude osnova za mnogo više nade nego straha".

"Bregzit ne mora da bude nacionalni nego internacionani, ne ekonomska prijetnja nego znatna šansa", rekao je on.

Njegov govor je prvi u nizu kojima će, kako se nada britanska vlada, ministri pokazati jedinstvo i energiju oko Bregzita poslije više mjeseci okolišanja i različitih poruka.

Međutim Džonsonov govor ukazao je i na podjele unutar konzervativne britanske vlade oko toga kakav odnos Britanija želi da ima s EU kada napusti evropski blok u martu 2019. godine.

EU je najveći britanski trgovinski partner i neki ministri, uključujući ministra finansija Filipa Hamonda, žele da ostanu što bliže evropskom jedinstvenom tržištu i slobodnoj carinskoj zoni. Drugi, kao što je Džonson žele potpuni prekid s EU tako da Britanija može da vodi odvojenu ekonomsku politiku i sklapa nove trgovinske sporazme širom svijeta.

Za samo nešto više od godinu dana od britanskog izlaska iz EU dvije frakcije se i dalje bore za nadmoć unutar britanske vlade.

Džonson smatra da Britanija ne treba da prihvati EU pravila u zamjenu za pristup njenim tržištima ukazujući da bi bilo "apsurdno ako bi morali da poštujemo zakone na koje ne možemo da utičemo niti za koje možemo da glasamo".

"Izgleda nevjerovatno da Velika Britanija treba da ostane privezana za detaljne propise jednog regionalnog trgovinskog bloka koji predstavlja samo šest odsto čovječanstva", rekao je Džonson.

"Samo ponovnim uzimanjem kontrole nad našim regulatornim okvirom i našim sistemom tarifa Britanija može da sklopi nove trgovinske sporazume sa SAD i drugim zemljama, dodao je britanski šef diplomatije.

Protivnici Bregzita nisu impresionirani njegovim govorom.

Portparol opozicione Laburističke partije Kir Tarmer rekao je da Džonsonov govor pokazuje da on želi Bregzit bez propisa gdje su prava i zaštite nemarno odbačene i gdje se ignorišu prednosti jedinstvenog tržišta i carinska unija.

Poslovne grupe su upozorile da bi svaka prepreka trgovini sa EU bila štetna.

Predsjednik Evropske komisije Žan-Klod Junker rekao je da je tvrdnja Borisa Džonsona da EU pokušava da izgradi evropsku super državu "potpuna budalaština".

"Mi nismo Sjedinjene Američke Države. Mi smo Evropska unija koja je bogato tijelo zato što imamo ovih 27, 28 država", rekao je Junker.

Bonus video: