Evropa neće žaliti za Grčkom

Banke procjenju da bi Atina u narednih 12 do 18 mjeseci mogla da napusti eurozonu
0 komentar(a)
Ažurirano: 08.05.2012. 19:15h

Činjenica da su građani Grčke na izborima u nedjelju uskratili podršku političkim partijama koje su dale podršku izbavljanju zemlje iz krize kroz međunarodni paket pomoći pojačala je šanse da se Atina odrekne eura, ali bi u bloku jedinstvene valute taj korak prije smatrali praktičnim, nego katastrofalnim.

Grčki predsjednik Karolos Papuljas dodijelio je mandat za formiranje vlade lideru ljevičarske koalicije Siriza Aleksisu Ciprasu, pošto je vođa Nove demokratije Antonis Samaras vratio mandat i priznao da nije uspio da oformi koalicionu vladu konzervativaca koja će podržavati stroge mjere štednje.

Neke banke procjenjuju da je porasla vjerovatnoća da će Grčka odbaciti euro. Međutim, nakon godine u kojoj su investitori razmjanjivali obveznice sa prezaduženim državanma eurozone, a Centrana banka ubrizgavala velike gotovinske injekcije, kažu da će šteta moći da se kontroliše.

"Postavlja se pitanje da li je Grčka još uvijek sistemska prijetnja ili je ona više grčki problem i politički problem ostatka Evrope“, kazao je za Rojters Valentin van Njuvenhauzen, šef strateškog odjeljenja ING Investment menadžmenta. „Osim ukoliko nemamo jaku zarazu u Italiji i Španiji, nije vjerovatno da će to biti problem koji bi podrio cijelu eurozonu.“

Zastoj u Grčkoj koji je stvoren nakon što su birači, siti štednje, lišili parlamentarne većine dvije glavne partije koje su podržavale međunarodni program spasa zemlje, potencijalno je pojačao rizik da će se njen dug morati restrukturisati drugi put.

Finansijska korporacija Siti povećala je vjerovatnoću da će Grčka napustiti eurozonu sa dosadašnjih 50 odsto na između 50 i 75 odsto. Njihov strateg Valentin Marinov je kazao da ekonomisti banke očekuju da će se to desiti u sljedećeih 12 do 18 mjeseci.

Grčki dug je uglavnom u rukama Evropske centralne banke (ECB), domaćih grčkih banaka, kao i investitora sklonih spekulisanju poput hedž fondova, što ne predstavlja veliki rizik za cijelu eurozonu.

„Sa te tačke gledišta, postoji mogućnost da će se Grčkoj dozvoliti da ode svojim putem, kojim god njeni građani odluče, i da bi se sa tim ostatak Evrope mogao iznijeti“, kazala je Džejn Foli, analitičarka Rabobank internešnala.

Cipras (38) je obećao da će sastaviti ljevičarski kabinet koji će odbaciti „varvarske mjere“ štednje.

Međutim, ocjenjuje se da ni njemu neće biti lako da prikupi potrebnu većinu, pošto je komunistička partija KKE već odbila savezništvo s njim, kao i činjenicu da je treća ljevičarska stranka Demokratska ljevica dobila samo 6,1 odsto glasova.

Cipras (38) je obećao da će sastaviti ljevičarski kabinet koji će odbaciti „varvarske mjere“ štednje

„Zemlja klizi ka katastrofi. Ako se narednih dana ne oformi vlada nacionalnog jedinstva, novi izbori djeluju neizbježno... u junu, a pobjeda Ciprasovog ekstremističkog bloka protiv mjera štednje je sigurna“, upozorio je list „Katimerini“.

Postoji strah da ukoliko bi Grčka napustila euro i devalvirala svoju valutu kako bi povratila konkurentnost, za njom bi mogle krenuti i druge članice.

„Naše viđenje je da Grčka neće pokrenuti takve izlaske. Kao odgovor na bili kakvu eskalaciju zabrinutosti tržišta, kreatori politike eurozone i ECB će preduzeti korake da sačuvaju ostatak eurozone i da je održe u jednom komadu“, kazao je Marinov iz Sitija.

Galerija

Bonus video: