Grčka vlada još bez rekonstrukcije

Očekuje se da će Cipras objaviti rekonstrukciju kabineta pošto nije dobio podršku izvijesnog broja svojih stranačkih kolega poslanika koji su prethodne večeri u parlamentu glasali protiv predloženih mjera štednje
0 komentar(a)
Aleksis Cipras, Foto: Reuters
Aleksis Cipras, Foto: Reuters
Ažurirano: 16.07.2015. 18:34h

Očekivana rekonstrukcija vlade grčkog premijera Aleksisa Ciprasa neće biti danas, izjavio je jedan neimenovani grčki zvaničnik

Očekuje se da će Cipras objaviti rekonstrukciju kabineta pošto nije dobio podršku izvijesnog broja svojih stranačkih kolega poslanika koji su prethodne večeri u parlamentu glasali protiv predloženih mjera štednje.

Zakon je usvojen, zahvaljujući podršci proevropskih opozicionih partija, dok je nekoliko poslanika vladajuće koalicije, uključujući donedavnog ministra finansija Janisa Varufakisa, ali i aktuelnog ministra energetike Panajotisa Lafazanisa, glasalo protiv.

Uoči glasanja, zamjenica ministra finansija Nađa Valavani podnijela je ostavku rekavši da ne može da podrži zakon.

Ranije danas, ministar unutrašnjih poslova Nikos Vucis je najavio da će vanredni parlamentarni izbori u Grčkoj biti održani vjerovatno u septembru ili oktobru.

Junker: Grčka izlazi iz ponora ako se realizuje cijeli program

Predsjednik Evropske komisije Žan-Klod Junker vjeruje da će dogovor koji je Grčka postigla sa svojim kreditorima konačno izvući zemlju iz "finansijskog ponora".

Junker smatra da će sporazum biti uspiješan "pod pretpostavkom da se realizuje cijeli program", prenosi agencija AP.

Visoki zvaničnik EK, koji se nalazi u posjeti Kipru, izrazio je zadovoljstvo što su se ministri 19 evropskih zemalja čija je zajednička valuta euro, danas dogovorili da kratkoročni kredit Grčkoj, koju muči nedostatak gotovine, produže do sredine avgusta, kako bi ta zemlja izmirila svoje dugove.

Ministri finansija eurozone dogovorili su okvirno da Grčkoj dodijele kredit za premošćavanje u visini od sedam milijardi eura, javila je danas njujorška agencija Blumberg.

Junker je takođe rekao da drugi treba da uče iz primjera Kipra, čija se puna implementacija programa pomoći iz 2013. godine isplatila.

"Kipar se 2013. godine našao u teškoj ekonomskoj poziciji, ali je Kipar, kome sam danas u posjeti, potpuno drugačiji. Ekonomija počinje da ostvaruje rast, finansijski sektor se stabilizovao, a vi ste ponovo spremni da iskoristite buduće prilike", izjavio je Junker poslije sastanka sa kiparskim predsjednikom Nikosom Anastasijadesom tokom prve zvanične posjete toj ostrvskoj državi, prenosi agencija Frans pres.

"Teške odluke i posvećenost su se na Kipru isplatili, isto kao i u Irskoj, Portugaliji i Španiji. Nadam se da će ostali to imati u vidu", izjavio je Junker.

A šta grčka elita misli o krizi?

Grčki poslanici su i dalje okrenuti Evropi, ali negativno ocjenjuju ulogu evropskih institucija tokom ekonomske krize, prema dokumentu koji je danas objavio istraživački centar Helenik Obzervatori.

U dokumentu pod naslovom "Šta grčka politička elita misli o Evropi i krizi", analizirano je mišljenje 74 člana grčkog parlamenta o evropskim integracijama i o ulozi Evropske unije u borbi protiv ekonomske krize, navodi se u biltenu grčke ambasade u Beogradu, dostavljenom Tanjugu.

Anketa među poslanicima je sprovedena 2014. godine, a pokazala je da su poslanici, koji su tada podržavali koalicionu vladu Nova demokratija-Pasok, kao i iskusniji parlamentarci više proevropski orijentisani za razliku od poslanika tadašnje opozicije, ljevičara i manje iskusnih parlamentaraca.

Rezultati ankete su, takođe, pokazali i da, iako kriza nije promenila evropski identitet grčkih parlamentaraca, ona je ipak negativno uticala na njihovu sliku o ulozi EU, procesu evropskih integracija, kao i na njihovu procjenu načina na koji se EU uhvatila u koštac sa krizom.

EU dogovorila kratkoročan zajam Grčkoj

Predsjednik Evropske komisije Žan-Klod Junker izjavio je da je Evropska unija dogovorila kratkoročan zajam Grčkoj do sredine avgusta.

Junker je rekao da su ministri finansija EU postigli dogovor koji će pomoći Grčkoj da ispuni hitne finansijske potrebe i dužničke obaveze, ali nije naveo koliki je zajam u pitanju.

Za prelazno finansiranje Grčke, koje je potrebno do postizanja konačnog dogovora o trećem paketu pomoći, biće iskorišćen Evropski stabilizacioni finansijski mehanizam (EFSM).

Bez te pomoći, Grčka nema novac da plati 4,2 milijarde eura rate duga Evropskoj centralnoj banci koja na naplatu dospjeva u ponedeljak.

Ministri finansija eurozone prethodno su danas postigli načelnu saglasnost za početak pregovora o novom paketu finansijske pomoći Grčkoj, pošto je grčki parlament usvojio dogovor o nizu reformi koji je bio zahtjev kreditora.

Grke banke su danas dobile i podršku Evropske centralne banke za hitno finasiranje likvidnosti od 900 miliona eura nedjeljno. Grčke banke su zatvorene od 29. juna pošto je ECB odbila da podiže nivo pomoći za likvidnost kada je grčka vlada najavila referendum.

Bonus video: