Kameron "okrenuo ploču": Britanija može promijeniti EU

Kameron je nazvao pesimistima one koji tvrde da bi Britanija trebalo da napusti 27-člani blok i koji smatraju da nema izgleda za reformisanje EU
4 komentar(a)
Dejvid Kameron, Foto: Beta/AP
Dejvid Kameron, Foto: Beta/AP
Ažurirano: 09.05.2013. 19:39h

Britanski premijer Dejvid Kameron uznemirio je juče euroskeptike unutar sopstvene partije, poručivši da se može postići bolji dogovor sa Briselom i da je pogrešno reći da Britanija treba da napusti Evropsku uniju.

Kameron je nazvao pesimistima one koji tvrde da bi Britanija trebalo da napusti 27-člani blok i koji smatraju da nema izgleda za reformisanje EU.

„Smatram da nisu u pravu... Smatram da je moguće promijeniti i reformisati tu organizaciju“, kazao je Kameron na jednoj investicionoj konferenciji.

Premijer se ponovo našao pod pritiskom unutar Konzervativne stranke ove sedmice kada je bivši ministar finansija Najdžel Lovson poručio da je plan pregovaranja uslova članstva Britanije u EU, prije planiranog referenduma o članstvu 2017, osuđen na propast i da bi zemlja trebalo da napusti 27-člani blok.

Gradonačelnik Londona Boris Džonson, koji je učestvovao na istoj konferenciji, ocijenio je da bi partija trebalo da podrži Kamerona i njegov plan.

Ali Džonson, koji navodno ima ambicije da naslijedi Kamerona na čelu Konzervativne stranke, naglasio je da bi Britanija trebalo da bude spremna da „napusti“ EU ako ne uspije da postigne dogovor sa Briselom.

„Za Veliku Britaniju, ovo nije pitanje od egzistencijalnog značaja kakvo je bilo kada se pridružila (EU) na vrhuncu hladnog rata“, kazao je.

Pitanje članstva u EU je decenijama uzrok unutarstranačkih sukoba a Kameron se nada da će ono jednom za svagda biti riješeno na referendumu. Ono ne zavisi samo od garantovanja daleko povoljnijih uslova članstva nego i od formiranja nove vlade na čelu sa konzervativcima nakon izbora 2015.

Kameron je juče poručio da će nastaviti da brani industriju finansijskih usluga od pojedinih mjera Brisela, poput planiranog poreza na finansijske transakcije, na koji su pristale većina članica eurozone.

Bonus video: