Ruska vlast i Putin strahuju samo od ulice

Šein je zadobio poštovanje aktivista, pješači do posla i za razliku od mnogih političara, ne vozi crni džip i ne nosi skupa odijela
0 komentar(a)
Ažurirano: 12.04.2012. 20:01h

Nakon četiri nedjelje štrajka glađu, poraženom kandidatu za gradonačelnika južnog ruskog grada Astrahan, Olegu Šeinu, obrazi su upali, a odjeća visi na njegovoj mršavoj figuri.

Šein, koji tvrdi da mu je pobjeda ukradena u korist rivala iz stranke Jedinstvena Rusija Vladimira Putina, obećao je da neće uzimati hranu dok se ne ponove izbori u njegovom uspavanom gradu na Kaspijskom moru, prenio je Rojters.

Nakon što je izbor Putina za predsjednika treći put podrio snagu najvećeg protestnog pokreta tokom njegove 12-godišnje vladavine, Šeinov slučaj je dao opoziciji novi motiv i doveo ovog 40-godišnjaka u centar ruske političke borbe.

Rojters piše da su lideri velikih zimskih protesta u Moskvi zbog Šeina došli u Astrahan, koji je postao stjecište u novoj strategiji da svoju borbu prenesu na lokalni nivo i podrivaju Putinov autoritet tokom šestogodišnjeg mandata, koji zvanično počinje 7. maja.

Dosta nam je toga!

Šein, bivši član donjeg doma parlamenta, Dume, kojem je, kako kažu njegove pristalice, i tokom izbora za gradonačelnika 2009. ukradena pobjeda, kaže da mu je njegov štrajk glađu posljednja nada.

„Sve smo pokušali. Ovo nije prva takva građa (glasova) u Astrahanu. Dosta nam je toga,“ rekao je novinarki agencije Rojters.

„Probali smo na sudovima, žalili se tužiocima. Pričali smo sa Putinom. Protestovali smo – uradili sve što smo mogli smisliti.“

„Probali smo na sudovima, žalili se tužiocima. Pričali smo sa Putinom. Protestovali smo – uradili sve što smo mogli smisliti.“

Mnogi u trenerkama i papučama, štrajkači borave u dvije prostorije na drugom spratu zgrade jedne uprave. Spavaju na madracima a preko kompjutera održavaju vezu sa spoljašnjim svijetom.

Borimo se za pravo naroda da izabere vlast

„U toku je neograničeni štrajk glađu protiv falsifikovanja izbora za gradonačelnika,“ glasi obavještenje na vratima kancelarije u kojoj Šein provodi većinu vremena tokom dana, odgovarajući na pozive novinara i izraze zabrinutosti pristalica.

„Borimo se za samo jednu stvar: za pravo naroda da izabere sopstvenu vladu,“ kazao je Šein.

Lideri protesta, uključujući popularne blogere, TV ličnosti i satiričare, kažu da se nadaju da će izvesti ljude na ulice kao test planova za pobuđivanje interesovanja običnog naroda za lokalne kampanje.

„Borimo se za samo jednu stvar: za pravo naroda da izabere sopstvenu vladu,“ kazao je Šein.

„To je jedino od čega se vlast plaši.“

Rojters piše da mali broj okupljenih na protestima u Astrahanu ove nedjelje znači da je pred njima teška borba. Iako mnogi vjeruju da je bilo prevare na izborima za gradonačelnika – koji su održani istog dana kada je Putin osigurao povratak u Kremlj nakon četiri godine na funkciji premijera – mali broj planira da protestuje.

Većina pomirena sa sudbinom

Lokalni mediji uglavnom nisu pominjali štrajk, dok nisu stigli gosti iz Moskve. Dok Moskovljani uveliko čitaju Šeinov blog, u Astrahanu, gradu od pola miliona stanovnika, Internet se manje koristi, a malo ko je znao ili mario za to.

Neki su kazali da se boje od odmazde na poslu ili na fakultetu, ali je većina pomirena sa sudbinom.

„Kada smo uopšte imali fer izbore? Kako će oni to promijeniti sada?“ rekao je Sergej, 25-godišnji građevinski radnik. „Svi koje poznajem glasali su za Šeina. Naravno da je pobijedio – ali ovi neće predati vlast.“

U govoru u Dumi u srijedu, Putin je rekao da je Šeinova odluka da štrajkuje glađu „čudna“ i da samo sudovi mogu riješiti njegov slučaj.

Protivnici Kremlja taj poziv ne vide kao iskren. Oni tvrde da sudovi nisu nezavisni i obično odbijaju žalbe na izborni proces.

Ipak, kako navodi Rojters, činjenica da je štrajk glađu pomenut u parlamentu predstavlja znak promjene.

Ipak, kako navodi Rojters, činjenica da je štrajk glađu pomenut u parlamentu predstavlja znak promjene.

Dok zimski protesti nisu spriječili Putina da postane predsjednik, oni su oslabili utisak da je nepobjediv i podrili njegovu stranku, koju je on dugo koristio i kao izvor podrške i kao instrument moći.

Jedinstvena Rusija je izgubila 66 mjesta na izborima u decembru i sada ima samo malu većinu.

„Društvo se promijenilo. Jedinstvena Rusija više ne može da djeluje potpuno nesavjesno kao ranije. Mislim da je to stranka koja umire,“ rekao je Šein. „Važno je da napravimo nešto svježe i novo od njenih ostataka.“

Kao lokalni zakonodavac, Šein je zadobio poštovanje aktivista koji ga smatraju moralnim autoritetom. On pješači do posla i za razliku od mnogih političara, ne vozi crni džip i ne nosi skupa odijela.

Mnogi aktivisti iz drugih djelova zemlje, njegovu borbu doživljavanju kao sopstvenu i planiraju da dođu u Astrahan na sjutrašnje proteste.

Dokaz da je bilo prevare

Prema zvaničnom rezultatu izbora u Astrahanu, oko 60 odsto glasova je osvojio kandidat Jedinstvene Rusije Mihail Stoljarov, biznismen koji je bio zamjenik prethodnog gradonačelnika, dok je Šein dobio oko 30 odsto.

„I prije je bilo nepravilnosti, ali nikad u ovolikom obimu i prije nismo imali kamere,“ rekao je Sergej Kožanov, akvista koji je proučavoa rezultate. On je prekinuo štrajk glađu pošto je izgubio deset kilograma.

Šein je odnio malu pobjedu kada su vlasti pristale da predaju snimak veb kamere sa birališta.

Prema onome što neki eksperti kažu da dokazuje krađu, Šein je osvojio komotnu pobjedu na većini birališta gdje su bile postavljene automatske biračke kutije, dok je dobio oko dva odsto na mnogim mjestima gdje su glasovi brojani ručno.

Desetine video snimaka postavljeni na internet pokazuju da su posmatrači grubo izbacivani sa biračkih mjesta tokom prebrojavanja.

Bonus video: