Peticija za oslobađanje Asanža: Potpisali Varufakis, Oliver Stoun, Aj Vejvej, Vivijen Vestvud, Podemos...

Peticija koju je objavio Vikiliks poziva britansku i švedsku vladu da poštuju preporuke panela UN koji je početkom februara zatražio oslobađanje Australijanca, ocijenivši da se radi o "arbitrarnom zadržavanju"
67 pregleda 1 komentar(a)
Džulijan Asanž, Foto: Reuters
Džulijan Asanž, Foto: Reuters
Ažurirano: 01.03.2016. 19:56h

Oko 500 slavnih ličnosti i organizacija među kojima su režiser Oliver Stoun, kineski disident, umjetnik Aj Vejvej, potpisalli su peticiju u kojoj se pozivaju London i Stokholm da vrate slobodu kretanja osnivaču Vikiliksa Džulijanu Asanžu.

Peticija koju je danas objavio Vikiliks poziva britansku i švedsku vladu da poštuju preporuke panela UN koji je početkom februara zatražio oslobađanje Australijanca, ocijenivši da se radi o "arbitrarnom zadržavanju".

"Pozivamo Švedsku i Veliku Britaniju da poštuju obavezujuću prirodu konvencija o ljudskim pravima na kojima je ova odluka zasnovana" i da vrate Džulijanu Asanžu "slobodu kretanja", pišu potpisnici ovog teksta.

Među njima su britanska kreatorka Vivijen Vestvud, ekolog i europoslanica Eva Džoli, ali takođe španska radikalna ljevičarska partija Podemos, francuski sociolog Edgar Moren, bivši grčki ministar finansija Janis Varufakis, kao i iranska dobitnica Nobelove nagrade za mir Širin Ebadi.

Asanž se već tri godine nalazi u ambasadi Ekvadora u Londonu, pošto je Švedska tražila njegovo izručenje zbog navodnih seksualnih napada.

Švedske vlasti žele da ispitaju Asanža zbog navodnog seksualnog napada 2010. godine u toj zemlji. Asanž negira optužbe, a u junu 2012. godine je tražio politički azil u ambasadi Ekvadora u Londonu kako bi izbjegao izručenje Švedskoj.

Asanž vjeruje da bi ga Švedska izručila SAD, gdje se suočava s optužbama zbog objavljivanja hiljada tajnih dokumenata američkih vlasti na svom sajtu.

Radna grupa UN saopštila je 5. februara da Velika Britanija i Švedska drže osnivača Vikiliksa u "arbitrarnom pritvoru" od decembra 2010. i da treba da bude oslobođen, kao i da ima pravo na odštetu.

Švedske i britanske vlasti odbacile su preporuku panela UN, tvrdeći da nisu proizvoljno pritvorile Asanža i da se on dobrovoljno nalazi u ekvadorskoj ambasadi.

Bonus video: