Mađarska: Prijetnje Italije predstavlja "političku ucjenu"

“Ako ne pokažete solidarnost, onda bi zemlje koje najviše doprinose budžetu EU mogle da prema vama budu manje solidarne", rekao je Renci evropskim kolegama tokom sinoćne večere koja je potrajala do ranih jutarnjih sati, rekao je neimenovani zvaničnik
0 komentar(a)
Budimpešta, Foto: Reuters
Budimpešta, Foto: Reuters
Ažurirano: 19.02.2016. 10:03h

Prijetnje Italije da bi EU mogla istočnoevropskim zemljama da smanji novčana sredstva koja im dodjeljuje za razvoj siromašnih regiona ako ne pomognu u izlaženju na kraj sa izbjegličkom krizom predstavlja "političku ucjenu", izjavio je danas portparol mađarske vlade Zoltan Kovač.

Kovač je ponovio stav Mađarske koja se protivi kvotama o raspoređivanju izbjeglica u zemljama članicama EU.

Trenutna evropska migraciona politika je doživela neuspjeh jer je to nemoguće primijeniti, dodao je on, prenio je Rojters.

Renci je sinoć učesnicima samita evropskih lidera u Briselu reko da je migraciona kriza zajednički problem svih država članica EU.

“Ako ne pokažete solidarnost, onda bi zemlje koje najviše doprinose budžetu EU mogle da prema vama budu manje solidarne", rekao je Renci evropskim kolegama tokom sinoćne večere koja je potrajala do ranih jutarnjih sati, rekao je neimenovani zvaničnik, prenosi Rojters.

Renci je zaprijetio istočnoevropskim zemljama smanjenjem razvojnih fondova EU koji su namijenjeni njihovim najsiromašnijim regionima, dodaje britanska agencija.

U jeku najgore migracione krize u Evropi poslije Drugog svjetskog rata, Mađarska, Poljska, Slovačka i Češka Republika su među najglasnijim protivnicima planova EU o transferu tražilaca azila, koji pristižu u južnu Evropu, u druge države članice EU, navodi Rojters.

Oko trećina sedmogodišnjeg budžeta EU vrijednog bilion eura za period od 2014. do 2010. godine izdvojena je za projekte u siromašnim, većinom bivšim komunističkim zemljama i regionima 28-članog bloka kroz takozvane "strukturalne fondove".

Pregovori o budžetu za naredni sedmogodišnji period počeće ove godine, a Italija je treći najveći doprinosilac budžetu EU poslije Njemačke i Francuske.

Kako troškovi zbrinjavanja tražilaca azila rastu, zemlje koje primaju najveći broj njih pozivaju na veću finansijsku podršku iz budžeta EU.

Holandija, koja trenutno predsjedava EU, iznijela je mogućnost da dio strukturalnih fondova sadašnjeg budžeta bude preusmjeren u svrhe rješavanja migracione krize, podsjeća britanska agencija.

Bonus video: